KORONAVIRUS: Situaci na Karvinsku vyrazil řešit i ministr zdravotnictví Vojtěch, OKD přerušuje těžbu

Zdroj: online vysílání

Česko – S ohledem na masivní přírůstky nových pacientů s nemocí COVID-19 na Karvinsku se vydal situaci řešit i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. OKD kvůli zamezení dalšího šíření nákazy přeruší na více jak měsíc těžbu, podle Vojtěcha již ale situace neeskaluje.

Nákaza novým typem koronaviru se mezi zaměstnanci dolů na Karvinsku šiří již několik týdnů, resp. již před dvěma měsíci se nakazili první horníci v karvinském Dole Darkov. Právě lokální nárůst pozitivně testovaných pacientů pak vedl i k výkyvům v nových záchytech nemoci v množství, které srovnatelných hodnot dosahovalo naposledy v dubnu. Zatímco ale ještě na přelomu týdne hygienici diagnostikovali nově pozitivní po stovkách, nyní se zdá, že výskyt nemoci se začíná snižovat. Konkrétně pak z 3 403 testovaných horníků jich bylo 704 pozitivních, což je při převedení na procenta 20,7 % z celkového počtu. Průběh nemoci je však ve všech případech mírný, v některých dokonce bezpříznakový.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak jednal jak s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem, tak i zástupci krajských hygienických stanic a oznámil, že v posledních třech dnech má výskyt nákazy sestupný trend. „Z učiněných závěrů mám dobrý pocit, naším hlavním cílem je nyní posílení odběrových míst – např. v nemocnici v Ostravě k tomu již došlo. Musíme co nejrychleji trasovat a testovat, proto jsme také zapojili i další krajské hygienické stanice, aby se celý proces urychlil. Proto věřím, že situace se bude zlepšovat,“ shrnul.

Hejtman Moravskoslezského kraje pak především zdůraznil, že na samotné havíře není možné pohlížet jako na viníky. „Každý horník, který je pozitivně testovaný, musí zůstat doma, není to nic komplikovaného, je třeba vyvarovat se komunitní nákazy,“ upřesnil s tím, že OKD se rozhodlo kvůli epidemiologické situaci přerušit těžbu, nebude se tedy těžit ani razit, a to již od pátku po dobu následujících šesti týdnů, což by mělo pomoci při řešení nákazy. Epidemiolog Rastislav Maďar, který vede také skupinu pro uvolňování opatření, pak dodal, že nákaza, která se mezi horníky šíří, běžnou populaci prakticky neohrožuje – k šíření nákazy směrem do širší společnosti dle jeho slov nedochází.  Adam Vojtěch pak doplnil, že ačkoliv mohl záchyt nových pacientů některé vyděsit, v současné době nákaza nijak neeskaluje.

V Česku se novým typem koronaviru nakazilo celkem 12 116 lidí, 7 821 se vyléčilo a 353 zemřelo. Aktuálně se s nemocí COVID-19 léčí 3 942 pacientů, 132 z nich je hospitalizováno. Nutno také říci, že největším ohniskem nákazy je právě Karvinsko a Frýdecko-Místecko, kde byla také zavedena zvláštní protiepidemická opatření. Naopak počty nových případů v Praze v posledním týdnu klesají.Každodenní vývoj epidemiologické situace je možné sledovat na webu ministerstva zdravotnictví, kde je umístěna pravidelně aktualizovaná mapa zachycující situaci v jednotlivých regionech ČR.