Pardubice jsou letos městem koní. Na jaké akce se můžete těšit?

PARDUBICE – Pardubice se pro rok 2020 staly nositelem prestižního putovního titulu Evropské město koní, který si od roku 2016 předávají města sdružená v síti EURO EQUUS. Jejich společným jmenovatelem je dostihová tradice a chov koní. Nositel titulu se vždy na rok stává středobodem dění a v kulisách daného města se odehrává vše, co se tradice jezdectví a chovu koní týká.

„Post Evropského města koní považuji za odměnu i vyznamenání, vždyť toto ušlechtilé zvíře k našemu městu i regionu od pradávna patří. Během roku řada akcí ukáže, že koně nejsou jen dostihy nebo chov, kůň je od nepaměti pro člověka pomocníkem i společníkem. Věřím, že za koňskými akcemi přijedou do Pardubic i noví turisté. I proto jsme nechali vytvořit logo a grafiku „Evropského města koní“, ta zdobí nejen centrum města, ale vítá návštěvníky Pardubic na hlavních příjezdových tazích,“ uvedl primátor města Pardubic Martin Charvát. Prvním nositelem titulu byla v roce 2016 portugalská Golegã, v roce 2017 belgický Waregem, rok poté španělský Jerez a v roce 2019 převzala pomyslné žezlo polská Wrocław. Rok 2020 patří Pardubicím.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Letos kvůli koronavirové epidemii začíná rok nabitý koňskými akcemi se zpožděním, což nás mrzí. Jarní a některé z letních akcí vzaly za své, ale řada z nich byla přesunuta na podzim a myslím, že si koně dostatečně užijeme ve druhé polovině roku. Naším cílem je stále zdůraznit, že koně jsou pro Pardubice cenným rodinným stříbrem se silnou tradicí, a věřím, že na své si přijdou jejich milovníci každého věku,“ uvedla hlavní koordinátorka projektu Hana Svobodová z Kanceláře primátora.

I přes nepříznivé vyhlídky na jaře zůstávají ve hře partneři, kterými jsou Východočeské muzeum v Pardubicích, Národní hřebčín Kladruby nad Labem, Pardubicko – Perníkové srdce Čech a Turistické informační centrum Pardubice. A samozřejmě Dostihový spolek Pardubice. „Historie Pardubického závodiště sahá až do roku 1856, a tak tradice koní je tu velmi silná. Nemluvím jen o dostizích, ale také o celé řadě dalších jezdeckých sportů a akcí. Kůň hraje velkou roli také při chovatelské výstavě, která se letos inspirovala projektem Evropského města koní. Navíc se vše schází v roce, kdy legendární Velká pardubická oslaví svůj jubilejní 130. ročník. Pro nás je mnoho důvodů, proč jsme se do projektu zapojili a proč nás těší, že právě kůň je letošním tématem číslo jedna,” řekl ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.

Výstava k jubilejní 130. Velké pardubické nese název Cval staletími – legenda jménem Velká pardubická, mapuje nejzásadnější milníky v historii tohoto věhlasného dostihu a v pardubickém Mázhausu vedle radnice na Pernštýnském náměstí bude k vidění od srpna do poloviny října. Seriál výstav pokračuje prázdninovou venkovní expozicí evropského koňského sdružení EURO EQUUS v Tyršových sadech. Na ni naváže srpnová výstava v Átriu Paláci Pardubice Tož budeme sedlat, jež ukáže pohled na důležitost koní v životě prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a připravil ji kladrubský Národní hřebčín. V září se během procházky Tyršovými sady potěšíte pohledem na fotografie dostihů Romana Vondrouše (držitel řady ocenění za snímky z dostihů, včetně ocenění nejprestižnějšího – World Press Photo) a Bohumila Křižana.

Poslední výstavou je výstava „živá“, která patří mezi Pardubické tahouny, každoročně láká tisíce malých i velkých návštěvníků a jmenuje se Koně v akci. Její letošní podtitul zní Koně v Evropě, konat se bude ve stejný den jako Evropský den koní, a to o víkendu 5. a 6. září. V programu výstavy najdete ukázky španělské a portugalské drezúry koní i další jezdecké disciplíny, tematické soutěže a workshopy pro „koňáky“, ale i širokou veřejnost a zejména pro děti.

Dalším z vrcholů roku ve znamení koní budou Podzimní městské slavnosti, kde si koně užijeme v samotném srdci města, v prostoru bývalých jatek v Tyršových sadech, program o koních „Koně v proměnách staletí“ bude moderovat milovník koní Václav Vydra a chybět nebude například historická koňská módní přehlídka. Vrcholem slavností bude nedělní dostih – jubilejní 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou.

Výčet akcí je zkrátka dlouhý, nechybí přednášky, výstavy, workshopy, dostihové dny a další koňské soutěže na závodišti. Mimo Pardubice nabídne krásné akce také kladrubský hřebčín, například Hubertovu jízdu pro veřejnost nebo Zimní království starokladrubských koní. Přáním pořadatelů je upevnit lásku ke koním v dětech i dospělých, a to nejen v Pardubicích, které jsou po právu na označení Město koní hrdé.

Ilustrační foto: Pixabay, Statutární město Pardubice, Dostihový spolek