V Pardubickém kraji byli celníci o prázdninách proti nelegálnímu držení drog úspěšní

PARDUBICKÝ KRAJ – Během letošních letních prázdnin pardubičtí celníci vypátrali desítky gramů drog nebo surovin k jejich výrobě při kontrolách na silnici a ve vlaku nedaleko hraničního přechodu s Polskem, úspěšní byli také na dálnici D11 a na silnici blízko Svitav.

V červenci zastavili starší fabii combi, ve které cestovali dva muži. Kontraband neukryli příliš sofistikovaně, černý pytel s vyloupanými tabletami položili pod sedadlo spolujezdce. Hlídkující celníci jich napočítali celkem 1591 kusů. „V závislosti na obsahu účinné látky pseudoefedrinu by z nich bylo možné vyrobit několik set běžných dávek metamfetaminu – drogy známé jako pervitin,“ uvedl tiskový mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Václav Kánský.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

V srpnu celníci řešili nelegální převoz marihuany po železnici. Sedmadvacetiletý mladík vezl osobním vlakem z Polska s sebou celkem téměř 90 gramů drogy. Podezřelou látku celníci podrobili testu NARK II. „Nasypali ji do sáčku se skleněnou ampulkou, která obsahovala chemickou reagencii. Sáček uzavřeli a ampulku rozmáčkli. Výsledný odstín roztoku potvrdil přítomnost marihuany,“ vysvětlil mluvčí Kánský.

Konopí našli celníci na dálnici D11 u osmadvacetiletého muže z Orlickoústecka, který několik gramů vezl ve svém zavazadle vozem značky BMW. Hlídce tvrdil, že jde o marihuanu pro vlastní potřebu.

Koncem srpna odhalili celníci za jediný den na silnici nedaleko Svitav nelegální převoz 20 gramů lysohlávek, 30 gramů extáze, 25 ks tripů LSD (papírky napuštěné drogou) a hašiš. Veškerý kontraband byl zajištěn.

„Vnitrostátní záchyty šetří Policie ČR, přeshraniční přepravy celní orgán s pátrací pravomocí. Provinilci budou čekat na trest, který v tom nejzávažnějším případě může být odnětí svobody v délce trvání několika let nebo peněžitý trest,“ dodal Kánský.

Foto: Celní úřad pro Pardubický kraj