KORONAVIRUS: Zvažte, zda potřebujete test, vyzval ministr Vojtěch. Zavedena budou nová pravidla karantény

Zdroj: online vysílání

Česko – Česká republika v posledním týdnu zaznamenala raketový nárůst nově diagnostikovaných pacientů trpících nemocí covid-19, v množství přibývajících případů je aktuálně Česko třetí nejvíce zasaženou zemí EU. Na druhou stranu ale smrtnost je na našem území (s ohledem na evropské statistiky) naopak třetí nejnižší. I kvůli dané situaci dnes již počtvrté od svého vzniku v červenci letošního roku zasedla Rada vlády pro zdravotní rizika. Co vše má v plánu ministerstvo zdravotnictví, aby usnadnilo práci hygienikům, ale také „ulehčilo“ systému?

Rada vlády pro zdravotní rizika vznikla 27. 7. 2020 usnesením vlády a tvoří ji (kromě premiéra) mj. klíčoví ministři – ministr vnitra a místopředseda vlády Hamáček, ministr zdravotnictví Vojtěch či ministr obrany Metnar. Dnešního zasedání se zároveň zúčastnili také zástupci tzv. Centrálního řídicího týmu (v čele s hl. hygieničkou Rážovou), nad nímž Rada dohlíží a koordinuje jeho aktivity.

Zbytečné testy?

Podle slov premiéra Babiše sice počty pozitivně testovaných rostou, což ale neznamená, že by všichni pozitivní byli reálně nemocní – naopak – většina těch, kdo mají pozitivní test na koronavirus, nemá žádné příznaky. Jak Babiš také doplnil, v Česku se stále více testuje, jen během minulého pátku tak bylo provedeno na 18 400 testů. Přitom cca 60 % testovaných osob je indikováno hygienou a 40 % jsou samoplátci. Právě počty samoplátců jsou přitom podle ministra zdravotnictví poměrně problematické – a zatěžují testovací místa. Proto Adam Vojtěch vyzval, aby se lidé nenechávali testovat „zbytečně“ – např. jen pro jistotu, zda koronavirus nemají. Následně ale dodal, že samozřejmě nelze nikomu bránit, aby se nechal otestovat, kapacity testovacích míst se pak ministerstvo zdravotnictví bude snažit dále navyšovat.

Změny v karanténní povinnosti

Praxe „testování se pro jistotu“ se pak do určité míry týká i nové opatření vztahující se ke karanténě. V některých případech totiž ti, co přišli do kontaktu s nakaženým, nebyli hygienou pro test indikováni, a tak se jej raději rozhodli podstoupit na vlastní náklady. Podle nových pravidel (metodického pokynu hlavní hygieničky), která vstoupí v platnost již zítra, je záměrem eliminovat zbytečné (bezrizikové) karantény, ale také testy.  „Do karantény nebudou umisťování lidé, kteří se setkali s pozitivně testovaným člověkem s rouškou nebo respirátorem, pokud i oni měli roušku nebo respirátor. A samozřejmě nesmí mít příznaky onemocnění. Do karantény nebudou muset ani ti, kteří se s někým pozitivním setkají a sami již nemoc covid-19 v uplynulých 90 dnech prodělali,“ upřesnil ministr Vojtěch s tím, že se s epidemiology shodli, že tito lidé mají vybudovanou imunitu.

Kromě toho spustí také vláda od 21. 9. 2020 speciální webový formulář pro příjezdy z rizikových zemí tak, aby bylo možné evidovat všechny, kdo do Česka zamíří z problematických lokalit, ale zároveň také mít přehled o tom, že se do 72 hodin od příjezdu podrobili testu nebo nastoupili domácí karanténu. Dalším tématem je pak i samotný algoritmus pro doporučení karantény v případě pacientů v době narůstajících počtů respiračních nemocí – tuto oblast pak budou epidemiologové a hygienici ještě probírat přímo se zástupci z řad praktických lékařů.

Sebereportování – pomoc hygienikům

V týdnu od 21. září by měl být spuštěn také projekt tzv. sebereportování. To by mělo spočívat v tom, že každý, kdo je pozitivně testován na koronavirus, bude o této skutečnosti informována a zároveň obdrží odkaz na webový formulář, kde bude moci uvést všechny osoby, s nimiž přišel do kontaktu (a tento kontakt také blíže specifikovat). „Bude to významná časová úspora pro hygieniky, protože tohle jinak dělá právě hygiena během telefonického hovoru. Sebereportování by tedy mělo být zefektivněním toho procesu a hygiena by následně měla volat jen těm reportovaným kontaktům,“ upřesnil ministr zdravotnictví.

Kapacity nemocnic

Jak uvedl premiér Babiš, „důležitý úkol pro ministra zdravotnictví je sledovat kapacity nemocnic kvůli hospitalizacím. Dnešní cíl je, aby se nám povedlo maximálně limitovat nárůst nakažených, z nichž na 90 % nemá podle statistiky žádné příznaky. V nemocnicích bylo včera hospitalizováno 305 lidí, na JIP 51.“ Podle Vojtěcha pak situace skutečně není ryze o absolutních číslech nově nakažených, ale o počtech těch, kdo mají těžký průběh nemoci a musí využít plicní ventilaci nebo v krajním případě i mimotělní oběh.  „Situaci sledujeme každý den, hejtmani musí zajistit, že všechny nemocnici budou do našeho národního dispečinku hlásit obsazenost lůžek intenzivní péče. Zdravotnická záchranná služba by měla vědět, kde jsou volná místa. Nesmí vzniknout jakékoliv prodlevy při umisťování covid-pozitivních pacientů. Musí fungovat jak ty státní tak i krajské nemocnice – zatím je ale na náš registr napojena jen přibližně polovina. Musí se zapojit všechny kraje,“ shrnul Adam Vojtěch s tím, že hejtmany již oslovil a požádal je o spolupráci.

Aktuálně mají nemocniční kapacity stále velkou rezervu a jsou dle Vojtěcha dostačující pro aktuální vývoj nákazy v ČR. Nemocnice jsou připraveny zvládnout vyšší počty pacientů a jsou také schopny –  v případě potřeby – uvolnit i další extra lůžka. Nejvíce hospitalizovaných je ve FN v Brně a Hradci Králové. Jak ministr zdravotnictví uzavřel, „důležitý bude vývoj v následujících 14 dnech. Věříme, že ta nová opatření povedou k oploštění epidemiologické křivky a nedojde k žádné eskalaci.“