KORONAVIRUS: Od zítřka platí plošné uzavření klubů, barů a restaurací od 24.00 a roušky povinné ve všech prostorách škol

Zdroj: online vysílání

Česko – Ani včera se narůstající trend počtu nově diagnostikovaných případů nemoci covid-19 nezměnil, množství nových případů poprvé překročilo 2 000 a dosáhlo k hodnotě 2 139. Roste také počet hospitalizovaných, ke včerejšku se jednalo o 388 osob. Nejvíce nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel pak hlásí Praha. Aktuálně nemocných je 17 619 lidí a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tak dnes oznámil zavedení dalších preventivních opatření.

„Epidemie nabírá na síle, což je zjevné z dat, která pravidelně shromažďujeme a publikujeme. Je nutné se na celou situaci dívat racionálně a odpovědně, pokud nepřijmeme další opatření a ta stávající nebudeme dodržovat, situace bude vážná,“ prohlásil Vojtěch s tím, že ačkoliv vláda nechce přistupovat k plošným ekonomickým opatřením a neplánuje lockdown jako na jaře, musí být přijata opatření, která budou cílit na ta nejvíce riziková místa. Právě ta – a jejich provoz – je třeba v tomto směru regulovat.

Zatímco včera tedy ministerstvo zdravotnictví již oznámilo zákaz konání akcí „na stání“, který platí od zítřejších 18.00, dnes přidalo na základě jednání s Ústřední epidemiologickou komisí také zákaz přítomnosti veřejnosti v zařízeních stravovacích služeb od 24.00 do 6.00. To se v praxi dotkne klubů, barů i restaurací po celé republice, zákaz je totiž zaveden plošně napříč Českem. „Víme, že největší počet nakažených je ve věkové skupině 20-29, pro ně ta nemoc není tak zásadně riziková, ale jsou to lidé, kteří mohou nákazu dále šířit. Chceme se tak zaměřit na kluby, diskotéky, bary, kde se viru šíří. Ač to nejde v souladu se semaforem, výhled je takový, že semafor stejně půjde do oranžové barvy v rámci celé České republiky, protože epidemiologická situace se zhoršuje,“ vysvětlil Vojtěch.

Kromě toho bude plošně v celé České republice – a to s účinností od zítřka – zavedena také povinnost nosit roušky ve všech prostorách škol, s výjimkou prvních stupňů (povinnost mít roušku během výuky tedy pro žáky 1. stupně platit nebude). Ministr zdravotnictví také požádal školy, resp. jejich zřizovatele, o co největší omezení konání hromadných akcí včetně školních turnajů, soutěží apod. Kromě toho také apeloval i na veřejnost, aby se vzdala účasti na velkých akcích, aby lidé odložili večírky, setkávání, team buildingy a podobné rizikové aktivity. Na druhou stranu ale ministr upozornil, že není důvod mít strach z návštěv nemocnic a lékařů, protože prevence dalších nemocí je naprosto zásadní.

Co může udělat každý…

Bez ohledu na různá zaváděná povinná opatření je tak i podle epidemiologů klíčová zodpovědnost, ale také dodržování pravidla „3R“, tedy „ruce“ (pravidelná desinfekce), „roušky“ (zodpovědné zakrytí dýchacích cest) a „rozestupy“ (dodržování odstupů).Vláda pak také finálně schválila aplikaci eRouška, kterou počínaje zítřkem bude možné stáhnout do všech typů mobilních telefonů.  „Je to pro nás velmi důležitý nástroj, abychom poskytli informaci o setkání s nákazou kontaktům lidí s pozitivním nálezem právě skrze tuto aplikaci a zrychlili tak průběh informování. Není to žádné sledování, aplikace neřeší, kde se člověk pohyboval a kde se s pozitivním člověk setkal, pouze upozorňuje, že k tomu došlo,“ doplnil Adam Vojtěch.

Predikce

Jak uvedl Ladislav Dušek z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který shromažďuje, analyzuje a zveřejňuje epidemiologická data, postup epidemie v Česku zrychluje. „Máme kompletní přehled o epidemiologických parametrech nemoci v reálném čase – dvakrát denně může každý občan sledovat vývoj epidemie na území ČR. Ve většině okresů je sice zatím barva zelená, což znamená rostoucí trend, byť to není nekontrolované šíření, ten trend je ale tak vysoký, že o víkendu budeme mít pro většinu regionů vykalkulovanou barvu oranžovou,“ uvedl.

Další predikce vývoje se pak dle Duškových slov odvíjejí od reprodukčního čísla, které od počátku září vzrostlo na 1,6 – a to značí jasné riziko exponenciálního šíření, kdy každý nakažený nakazí minimálně 1,6 dalšího člověka. Vývoj postupu epidemie je velmi rychlý a souvisí i s nástupem do škol – např. 20 % nově diagnostikovaných jsou děti školou povinné. Jak Dušek upřesnil, „pokud by do konce září vydržela denní diagnostika kolem 2 000 nových pacientů denně, na konci měsíce bychom mohli mít kolem 44 000 nově diagnostikovaných, to je ale optimistický odhad. Při zohlednění reprodukčního čísla se může jednat až o 70 000 nově nakažených.“ Protiepidemická opatření jsou tak dle odborníků více než namístě. „I kdyby ale vše fungovalo na 100 procent, je třeba apelovat na zodpovědnost každého z nás, protože tato nemoc je respirační choroba, šíří se kontaktem mezi lidmi, kapénkami a bez dodržování všech pravidel nejsme schopni ji zvládnout,“ uzavřel ministr zdravotnictví.