Pardubický kraj přijímá nová opatření. Univerzita od čtvrtka zavede distanční výuku

PARDUBICKÝ KRAJ – Na dnešním jednání krajského krizového štábu se zástupci kraje a hygieniků shodli, že ve třech okresech Pardubického kraje bude povinné nošení roušek na venkovních akcích nad 100 lidí. Univerzita Pardubice musí od čtvrtka zavést distanční výuku.

Opatření reagují na zhoršení situace ohledně koronavirové nákazy v kraji. Krizový štáb je přijal na základě jednání s hlavní hygieničkou a ministerstvem zdravotnictví.

Na vysokých školách je možné snadnější zavedení distanční výuky. „Vysokoškoláci jsou obecně rizikovější při přenosu nákazy, protože víc jezdí mimo kraj, kde je víc nakažených, zúčastnili se zahraničních stáží a podobně,“ zdůvodnila opatření krajská epidemioložka Olga Hégrová.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nošení roušek nad 100 lidí na hromadných venkovních akcích se týká okresů Chrudim, Svitavy a Pardubice. Podle hejtmana Martina Netolického by každý pořadatel měl zvážit, zda v nynější situaci jakoukoliv hromadnou akci uspořádat. „Věřím, že ústřední krizový štáb a nový ministr zdravotnictví situaci zvládnou a skončí období handrkování, překřikování, osočování a hádek. Kraje jsou připraveny na konstruktivní spolupráci,“ dodal hejtman Netolický k dnešnímu odstoupení Adama Vojtěcha z funkce ministra zdravotnictví a chystanému nástupu Romana Prymuly na tento post.

Krizový štáb také doporučil zákaz návštěv v sociálních a zdravotnických zařízeních. K tomu už většina zařízení přistoupila v předstihu.

Podle ministerstva zdravotnictví připadá v okrese Chrudim 99,41 nemocných na 100.000 obyvatel, v okresech Svitavy a Pardubice je to 92,97, respektive 91,2 potvrzených nakažených na 100.000 obyvatel. V krajských nemocnicích je aktuálně hospitalizovaných 15 lidí, tři jsou na JIP. V kraji je kvůli výskytu koronaviru zavřených pět základních škol a středních škol. Jedná se o ZŠ v Čisté na Svitavsku, Jarovníku na Orlickoústecku a Stolanech na Chrudimsku, gymnázium v Poličce a Soukromou střední odbornou školu Trading Centre v Litomyšli nad Svitavsku.

Lokální ložisko nákazy novým koronavirem se objevilo u soukromého poskytovatele onkologické zdravotní péče společnosti Multiscan v Pardubicích. Na oddělení proběhlo testování PCR po potvrzení Covid-19 u jedné zaměstnankyně. Celkem bylo infikováno 9 osob, z toho tři lékaři. Provoz onkologie nebyl prozatím omezen.

Na základě zhoršení epidemiologické situace a nárůstu poptávky po odběrech v souvislosti s nákazou COVID-19 se kraj rozhodl k rozšíření kapacit stacionárních odběrových míst, které organizuje v rámci krajské nemocnice. V Chrudimi a Ústí nad Orlicí se odebírají vzorky pouze osobám indikovaným praktickým lékařem nebo hygienou. Samoplátci nadále mohou v krajských nemocnicích na odběry pouze v Litomyšli a Pardubicích.

PROVOZNÍ DOBA ODBĚROVÝCH CENTER:

Ilustrační foto: Shutterstock