Otazníky kolem vajec. Proč není jedno, jak je uložíme? Vadí, když mají salmonelu? Jak poznáme staré vejce?

Ilustrační foto

Když už v ledničce není skoro nic, pár vajec nás vždycky zachrání. Stačí k nim přihodit starý chleba a, pokud ještě nastrouháme trochu sýru, máme výborný chléb obalovaný ve vajíčku se sýrem, a smrt hlady je zažehnána. Bez vajec se prostě v naší české kuchyni neobejdeme. Přesto v tom, jak s nimi zacházet, máme občas nějakou tu znalostní mezeru.

Jak vejce správně skladovat

Málokdo ví, že vejce by měla být uložena špičkou dolů, tedy tupým koncem vzhůru. Na tomto konci se totiž nacházejí póry, kterými přijímají kyslík. Vejce není dobré ukládat do blízkosti silně aromatických potravin, poměrně snadno totiž přejímají cizí pachy.

Pro uskladnění vajec se doporučuje teplota ideálně v rozmezí mezi 5 až 8 ˚C, přičemž nesmí přesáhnout 18 ˚C. Takže je nejlepší skladování v lednici. Nikoli ovšem ve dveřích, které jsou paradoxně vybaveny výrobcem stojany na vajíčka. Důvodem je to, že vejce snášejí špatně kolísání okolní teploty. Pokud dveře lednice otevíráme často, dlouze rozmýšlíme, co z ní vyjmeme a navíc v místnosti kraluje parné léto nebo je přetopeno, pak v ledničce dochází k poměrně velkým výkyvům teplot. Proto odborníci doporučují uskladnit vejce spíše u zadní stěny lednice, kde je teplota přece jen stabilnější. Prudké změny teploty způsobují orosení vajec, a tak mimo jiné zvyšují riziko vzniku plísní. Vejce rozhodně nezapomínejte nikde, kde na ně bude svítit sluníčko.

Vejce a salmonela

Některé hodně pořádkumilovné hospodyňky skořápky vajec omývají od nečistot, případně rovnou dezinfikují vodou s jarem. Problém je ale v tom, že tím dojde k narušení ochranného povlaku skořápky a hrozí, že vejce se rychleji zkazí. Navíc jar může proniknout skrz skořápku dovnitř vejce.

Na druhé straně, co se týká hygieny, musíme s vejci zacházet obezřetně. Vejce sice nemyjeme, ale necháme je v původním obalu, v kterém jsme je zakoupili. Může být totiž infikováno salmonelou (podobně jako syrové maso, které si přineseme domů). To ovšem nevadí, pokud ho dostatečně tepelně upravíme. Uvádí se, že bakterii zničí teplota nad 75 °C v celé části, tedy hlavně uvnitř, potraviny po dobu alespoň 5 minut. Při teplotě nad 100 °C je zničení naprosto spolehlivé. Důležité ovšem je oddělit manipulaci se syrovými vejci a hotovými pokrmy. Navíc si musíme uvědomit, že bakterií může být kontaminována rovněž skořápka vajec. Takže i pokud bereme do rukou celé vejce, aniž bychom ho rozklepli, nebo ho položíme na kuchyňskou linku, je potřeba ruce i linku pečlivě omýt.

Domácí chov vs velkochov

Obecně se má zato, že vejce z domácích chovů jsou kvalitnější, protože slepičky mají volný výběh, více slunce, lepší stravu, zatímco ve velkochovech jsou zpravidla v klecích na malém prostoru. Toto vše je pravda, ale jsou to právě vejce z domácích chovů, která dle statistik obsahují salmonelu mnohem častěji. Chovatelé totiž jen málokdy dbají na přísnou hygienu. Kurníky, krmítka a napajedla zpravidla nedezinfikují, zatímco ve velkochovech jsou prostory dezinfikovány, veterinární dohled je mnohem větší, trus pravidelně odstraňován a vejce jsou čistá.

Domácí test čerstvosti vajec

Pokud máte domácí vejce a netušíte, jestli už náhodou nemá své nejlepší časy za sebou, pak ho stačí ponořit do sklenice se studenou vodou. Čerstvé vejce klesne ke dnu, zatímco staré se bude ve vodě trochu vznášet. Starší vejce před tepelnou úpravou raději rozklepněte po jednom zvlášť do misky, abyste pak společně se zkaženým kusem nemuseli vyhodit celé připravované jídlo.

Pokud vás zajímá, jak rozluštit kódy na vejcích a jejich obalech, pak klikněte na náš článek zde.

Malé upřesnění na závěr

Pokud chováte vlastní slepice, datum minimální spotřeby na skořápce vajec nenajdete.

Původním obalem, v kterém se doporučuje vejce vložit do lednice, se rozhodně nemyslí slepice.

Přejeme stále čerstvá vejce a dobrou náladu.