KORONAVIRUS: Data z uplynulého týdne jsou zdrojem naděje. Hrozba nouzového stavu až do Vánoc ale trvá

Zdroj: online vysílání

Česko – Ačkoliv koronavirová nákaza dále prostupuje populací, minimálně data z posledních dní jsou jistou nadějí, že již zavedená opatření začínají skutečně fungovat. Jelikož uplynulý týden byl ale nestandardní (ve středu byl svátek), čekají odborníci na data z první poloviny týdne stávajícího. Ministr zdravotnictví tak nevylučuje, že by nouzový stav, který byl prodloužen zatím do 20. 11., mohl trvat až do Vánoc, což již předeslal i ministr vnitra Hamáček. Hlavním záměrem vlády tak je ochrana zranitelných skupin – proto počínaje středou bude probíhat povinné testování v domovech pro seniory a zařízeních sociálních služeb.

Jak naznačují statistické údaje, počet nových covid-pozitivních se minulý týden (ve srovnání s týdny předcházejícími) skutečně snížil. Nakazilo se v součtu přes 60 000 lidí, přičemž denní nárůsty již nepřekročily rekordní hodnoty z předešlého období a také poměr pozitivních testů vůči všem realizovaným již dále neroste. Nejen nestandardnost minulého týdne, ale také bezprostředně uplynulý víkend však mohou data zkreslovat. Na to upozornil i ministr zdravotnictví Blatný. „S hodnocením situace bych byl opatrný, obecně u víkendových čísel nelze předpokládat, že by byla úplně přesná, a může se stát, že pondělí a úterý bude nepříjemným překvapením. Stávajícímu poklesu po konzultaci se statistiky příliš velký význam nepřikládám a myslím, že víc budeme vědět v úterý,“ shrnul.

Za dnešní den prozatím přibylo 4 044 nových případů nákazy koronavirem a právě údaje za dnešek, úterý, ale také středu teprve skutečně potvrdí, zda se podařilo šíření nákazy přibrzdit. Každopádně reprodukční číslo R se již blíží k hodnotě lehce nad 1, přičemž před měsícem to bylo 1,24.  V nemocnicích je pak s covidem-19 hospitalizováno přibližně 7 000 osob a odborníci očekávají, že číslo ještě v následujících 10 dnech poroste. „Z pohledu bezpečnosti je zřejmě nejzávažnější počet hospitalizovaných osob, které by mohly v případě dalšího růstu ohrozit kapacitu sytému. Reprodukční číslo ale není jediným ukazatelem, a proto se připravuje nový přístup, který by měl vést k tomu, abychom byli schopni provést na základě konkrétních kritérií také konkrétní opatření,“ doplnil Blatný.

Cílené testování zranitelných skupin

Právě za účelem ochrany snížení náporu na zdravotnický systém, a potažmo tedy ochrany zranitelných skupin, dnes vláda schválila plán pravidelného testování v domovech pro seniory a zařízeních sociální péče. Testováni (vždy v pětidenních úsecích) budou jak klienti, tak i personál, který bude také vybaven potřebnými ochrannými pomůckami, jež budou uvolněny ze státních hmotných rezerv. Testování (prozatím je počítáno s celkovou kapacitou 10 milionů antigenních testů) bude oficiálně spuštěno ve středu 4. 11., ale jak Blatný uvedl, je třeba počítat s logistickou prodlevou, tedy časem, kdy budou do jednotlivých zařízení rozvezeny testy, ale také proškolen personál. Testování budou hradit zdravotní pojišťovny. „V současné době jsou v Česku 2 miliony těchto testů, garantováno je jich 10 milionů, věříme, že se vše stihne do 9. listopadu, kdy opatření musí nabýt platnosti. Někde se začne testovat již 4. listopadu, naším cílem je, aby se všude testovalo devátého,“ upřesnil ministr zdravotnictví.

Rozvolnění?

Navzdory nadějným číslům z posledního týdne někteří již deklarují, že situace jen tak stabilizovaná nebude. Podle ministra vnitra Hamáčka tak lze předpokládat, že nouzový stav by mohl trvat až do Vánoc, což nakonec potvrdil i ministr zdravotnictví Blatný. „Myslím, že ta možnost tady skutečně je, ale záleží na tom, jak budeme k daným opatřením sami přistupovat. Věříme a přejeme si, aby to tak nebylo, ale vyloučit to nemohu,“ prohlásil. Podle jeho slov však již odborná epidemiologická skupina pracuje na modelech, které by bylo možné při případném rozvolňování užít.  Hlavní prioritou, kterou následně Blatný zmínil, je pak otevření škol, resp. minimálně prvních a druhých tříd, případně kompletních prvních stupňů základních škol. Ty byly údajně uzavřeny ne proto, že by v nich docházelo k nějakému fatálnímu přenosu koronaviru, ale proto, že se rapidně zhoršila situace v rizikové skupině a jakékoliv zvyšování dalšího nebezpečí by ohrozilo zdravotnický systém.

Zatímco tedy děti do škol zatím nemohou, přijala dnes vláda změnu v nařízeních pro profesionální sport – tedy pro ty, kteří mají sport jako zaměstnaní. Tito lidé budou moci nově začít příslušné sporty provozovat, a to za přísných hygienických opatření. Podle Blatného se však nejedná o žádné uvolňování, ale jen o umožnění výkonu práce. „Rozhodnutí velmi kvituji, vše bude dále posuzovat hlavní hygienička Rážová. Opatření budou nastavena tak, aby profesionálové mohli jít do práce a reprezentanti se mohli začít připravovat. Je to určitě skvělá zpráva i pro sportovní fanoušky,“ shrnul Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentury.