KORONAVIRUS: „Senioři, prosím, omezte kontakty s ostatními na minimum,“ žádá ministr zdravotnictví

Zdroj: Pikist

Česko – Ačkoliv aktuální čísla nově nakažených koronavirem, zdá se, začínají lehce klesat, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je velkým problémem především zásah seniorské populace, pro niž může být onemocnění fatální. Vláda sice schválila plošné a průběžné testování (antigenními testy) v příslušných zařízeních, jak ale Blatný upozornil, většina seniorů žije doma. A právě tito lidé se musí cíleně chránit sami.

Výsledkem dnešního jednání vlády je schválení bezplatné distribuce ochranných prostředků, konkrétně respirátorů FFP2, a to do domovů pro seniory, domovů se speciálním režimem ad. Jedná se konkrétně cca o 3 miliony respirátorů, které budou tento měsíc uvolněny ze státních hmotných rezerv. Bylo také schváleno rozšíření testování i na zaměstnance týdenních stacionářů a služeb poskytovaných v terénu. Zaměstnanci poskytovatelů zdravotních služeb pak budou mít povinnost vyšetření antigenními testy také provádět, resp. v zařízeních, která mají vlastní zdravotnické pracovníky, pověří tímto úkolem je, v ostatních zařízeních pak testy budou provádět ti, s nimiž daná zařízení mají smlouvu o poskytování lékařských služeb. V souvislosti s plošným testováním v těchto zařízeních je pak třeba říci, že ačkoliv má být zahájeno teprve zítra, ministryně práce a sociálních věcí o něj žádala již v srpnu, oficiálně pak 9. září. „Tuto prodlevu si vysvětluji kapacitnímu důvody a také výměnou ministra, stejně tak se vedla diskuse o spolehlivosti antigenních testů. Je ale výborná zpráva, že se testovat začne již od zítřka,“ uvedla Maláčová.

„Bedlivě sledujeme a dáváme dohromady všechna dostupná data. Na základě toho bych chtěl říct, že to, co považujeme za nejzávažnější, není ani tak reprodukční číslo, které se – zdá se – mírně snížilo, ale zejména počet hospitalizovaných osob, což odráží zátěž našeho zdravotního systému,“ uvedl Blatný s tím, že v současné době se do nemocnic dostávají ti, kteří se nakazili cca před dvěma týdny. I když by tedy nyní začalo nějaké pozitivnější období, ještě minimálně tři týdny se situace reálně nebude lepšit. „Zásadní je, že věk přijímaných do nemocnic výrazně stoup z 65 na cca 70 let, je to důkaz, že máme co dočinění s velkým problémem seniorské populace,“ dodal Blatný. Ten také apeloval na všechny starší spoluobčany, kteří žijí doma, sami nebo s rodinou, že i u nich je třeba maximální prevence a ochrana. „Je žádoucí omezit sociální kontakt, vycházení, nákupy na nezbytně nejkratší dobu. Je to prosba, pokud bude vyslyšena, pak můžeme věřit, že se situace začne zlepšovat dřív,“ uvedl ministr zdravotnictví.

Aktuálně je hospitalizováno cca 8 000 osob, denně přitom probíhá cca 700-800 nových příjmů. Podle slov Blatného lze čekat, že tyto počty budou ještě stoupat, i když se situace bude lepšit. Přitom zlepšení – i kdyby k němu v nárůstu (resp. poklesu) nových případů docházelo již nyní – se v počtech hospitalizací projeví nejdříve za 10 – 14 dní. Ačkoliv v obecné rovině lze říci, že lůžková kapacita je v Česku nyní dostatečná, neznamená to, že to platí pro každou nemocnici. Proto se rozbíhá také operativní centrální dispečink lůžkové péče, který umožňuje přesun pacientů mezi jednotlivými zařízeními dle kapacit.

Podle slov Blatného během dnešního jednání vlády sněmovna také rozhodla o poskytnutí materiálního daru Francii v podobě milionu ochranných rukavic, během včerejška pak bylo vyhověno žádosti Malty o poskytnutí 100 balení léku Remdesivir.  „Říkám to, abychom si uvědomili, že Česká republika je členskou zemí Evropské unie a plní své závazky,“ dodal. Kromě toho byl na evropské úrovni projednáván i mezinárodní semafor, tedy zavádění a sjednocení opatření při cestování mezi členskými zeměmi.