KORONAVIRUS: Šíření viru brzdí, prioritou je návrat dětí do škol. Vláda chce opět prodloužit nouzový stav

Zdroj: Pixabay

Česko – Jak již naznačily předchozí dny, šíření nového typu koronaviru začíná na území České republiky „brzdit“. Včera bylo odhaleno necelých 6 000 nově pozitivních, což je nejnižší hodnota za poslední čtyři týdny. Dnes zatím testy prokázaly dalších necelých 5 000 nových pacientů, a jak navíc data naznačují, podíl pozitivních testů vůči všem provedeným se aktuálně snížil ke 20 %. A tak je již samozřejmě namístě začít uvažovat o tom, jak přesně by mělo být řízeno postupné rozvolňování. K tomu by měl posloužit nový systém PES, na němž pod taktovkou ministerstva zdravotnictví pracuje několik odborných týmů. Ačkoliv zatím nebyl ještě schválen, již nyní je jasné, že prioritou je návrat dětí do školních lavic.

Nouzový stav

Nouzový stav v Česku zatím trvá do 20. listopadu, vláda chce ale kvůli protiepidemickým opatřením a jejich udržitelnosti znovu poslance požádat o jeho prodloužení. Tento záměr by v pátek měla mj. projednat také Rada vlády pro zdravotní rizika. Podle slov Andreje Babiše bude stěžejní právě názor ministra zdravotnictví. Jak uvedl ministr vnitra Jan Hamáček, „situace je stále komplikovaná, i když se zdá, že epidemie brzdí, brzdí velmi pomalu. Pokud budeme chtít opatření udržet, nouzový stav si to vyžádá.“ Rozhodovat o jeho prodloužení by se mělo 19. 11. s tím, že předpokladem je prodloužení o další dva týdny (což odpovídá předchozímu návrhu, který počítal s celým měsícem, ale sněmovnou neprošel).

Uvolňování?

Jak Hamáček doplnil, hlavním důvodem, proč epidemie brzdí pomalu, je pomalá reakce na vládní nařízení. „Pokud se podíváme na klíčový ukazatel – pokles mobility – kdy platí, že čím méně se lidé pohybují, tím mají méně kontaktů, byl pokles pomalejší než na jaře. Je to tedy jistě jeden z faktorů, které situaci ovlivnily,“ shrnul. Přesto je již třeba začít myslet na další postupné uvolňování zavedených restrikcí. „Byl bych rád, kdyby se podařilo dospět k té tabulce, aby bylo jasné, kdy a co se bude dít – a aby bylo určeno, které stupně rizika vyžadují nouzový stav,“ doplnil také Hamáček v souvislosti s ministerstvem zdravotnictví připravovaným novým protiepidemickým systémem PES. Ten by měl jasně vymezovat stupně rizika nákazy a související opatření. Ačkoliv plán zatím ještě nedospěl do své finální podoby, představen by měl být již v pátek.

Návrat do škol

Úplně první oblastí, jíž by se rozvolnění mělo dotknout, je školství. Konkrétně KDU-ČSL již přímo oznámila, že by uvítala návrat dětí do lavic (minimálně tedy žáků 1. a 2. tříd a také závěrečných ročníků) od 23. listopadu, a dle slov poslance KDU-ČSL Marka Výborného strana nepodpoří prodloužení nouzového stavu, pokud nebude jasné, kdy se děti do škol vrátí. „Z diskusí na vládě mohu potvrdit, že je prioritu najít způsob, jak vrátit do škol alespoň některé třídy. Je logické, že nejprve by se mělo jednat o první a druhé ročníky a také ročníky poslední. Ze všech debat vyznívalo, že je klíčové určit, jak tyto žáky co nejrychleji, ale bezpečně vrátit do škol,“ uzavřel Hamáček.