Pejskaři, dejte pozor na své čtyřnohé miláčky! Na Králicku řádí neznámý travič

ORLICKOÚSTECKO – Policisté prověřují okolnosti úhynu zvířat na Králicku. Místní veterinář se obrátil na policii poté, co vyšetřil několik uhynulých zvířat, která jevila známky otravy.

Policisté z Orlickoústecka prověřují v okolí Králík okolnosti úhynu několika psů a koček. Na tyto případy policisty upozornil místní veterinární lékař David Švestka, který po ošetření několika psů pojal podezření, že by se mohlo jednat o úhyn v souvislosti s otravou. V posledních týdnech prošla jeho rukama už desítka psů, podezření na otravu má zpětně u úmrtí v nejméně dvaceti případech.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Veterináře Švestku dokonce kontaktovala místní žena, která sdělila, že byla se svým psem na procházce u chaty Amálky v Králíkách, kde našla igelitový sáček s kouskem masa. „Ten chytře vzala a panu doktorovi jej přinesla. Pokud se opravdu jedná o otravy, psi s největší pravděpodobností venku sežerou „návnadu“, poté začnou zvracet, objeví se slinění, únik moči, průjem, třes, poté křeče a podobné stavy, které bohužel vedou až k rychlé smrti,“ uvedla policejní tisková mluvčí Markéta Janovská.

Podezřelé úhyny policisté prověřují jako podezření z trestného činu týrání zvířat, za což pachateli může hrozit trest odnětí svobody na tři nebo pět let. Policie nesdělila, o jaký jed konkrétně se jedná, nicméně nejde o běžný jed na krysy, který v případě otravy působí delší dobu. Reakce na tento prudký jed je velmi rychlá, v případě neurotoxických jedů může úmrtí nastat během 15 až 20 minut. Dotýkat návnad holou rukou by se neměli ani lidé, jed je velmi koncentrovaný.

Policie vyzývá pejskaře, zvláště ty na Kralicku a v okolí Hedče, aby své čtyřnohé miláčky venčili na vodítku, případně s náhubkem, a kontrolovali, co venku sežerou. „Obezřetní raději buďte i na svých zahradách tam, kde je možnost, že vám někdo něco hodí přes plot. Zároveň vyzýváme, kdokoliv z vás by mohl mít informace, které by pomohly objasnit tyto podezřelé úhyny, nebo pokud někde najdete „návnady“, dostavte se za policisty na Obvodní oddělení Králíky, zavolejte jim na číslo 974 580 721 nebo volejte přímo linku 158,“ dodává mluvčí Janovská.

Ilustrační foto