Jeskyně: Které jsou ty nejzáhadnější na světě?

Jeskyně Gargas - detail

Do některých jeskyní je prý lepší nechodit – podle tradice v nich nepřebývá nic dobrého. Stejně nás však fascinují.

Jeskyně na náhorní plošině Lasithi

Řecký bůh Kronos pojídal své děti, to vše z obavy, aby ho někdo z nich nezbavil trůnu. Ale Gaia, jeho manželka, nakonec ukryla syna Dia, později nejvyššího z řeckých bohů, v jeskyni Lasithi na východě Kréty. Když Zeus vyrostl, svého otce sesadil. V jeskyni vzniklo sídlo Diova kultu – a konaly se zde rituály, během nichž měli být obětováni možná i lidé.

Po rozšíření křesťanství byla jeskyně opuštěna. Podrobněji byla prozkoumána archeology až v roce 1886 – ti zde objevili oltáře, rituální předměty i obětiny. Svým způsobem se z místa stala atrakce, ale zároveň se začaly šířit zvěsti o přízraku, který byl v jeskyni spatřován. A je tomu tak údajně dodnes.

Jeskyně Gargas

Tato jeskyně se nachází ve francouzských Pyrenejích a je plná záhadných otisků dlaní, starých asi 27 tisíc let. Na většině otisků (je jich kolem 230) chybí alespoň jeden prst, někdy i více. Spekulovalo se o nemoci, kvůli které lidé přicházeli o prsty, na druhou stranu nikdy nechybí palec – proč by se právě jemu nemoc vyhýbala? Existuje tedy teorie, že mohli při tvorbě otisků prstů lidé ohnout prst v kloubu, a tak dali vzniknout určitému kódu. Může tedy jít o nějaký šifrovaný vzkaz?

Další z teorií hovoří o rituálech, kdy byli lidé mrzačeni.

Davelisova jeskyně

Toto místo se nachází na řecké hoře Penteli severně od Athén a je velmi obávané pro zvláštní druh energie, která zde má být přítomna. Badatelé, kteří tu pracovali v 60. letech 20. století, nemohli pořídit fotografie, navíc se cítili velmi nepříjemně a trpěli i výpadky paměti. Tato jeskyně je ovšem spojována s UFO. Místní totiž tvrdí, že nad ní opakovaně tančí světla – a to už od starověku, kdy se zde měli lidé setkávat se svými „bohy“.

Roku 1977 učinila přítrž návštěvám armáda, která tu začala provádět nějaké stavební práce, blíže neurčitelné. Spekulovalo se o tom, že chtěli vytvořit v jeskyni sklad pro jaderné zbraně. O několik let později ovšem armáda jeskyni opět zpřístupnila. Místní lidé si myslí, že ji spíše využili jako komunikační základny. Co je na tom pravdy?

Jeskyně Lovelock

Tak tuto jeskyni nalezneme v americkém státě Nevada. V roce 1911 zde objevili dělníci mumifikovaná těla podivně vysokých lidí s ryšavými vlasy a s průměrnou výškou více než dva metry. Indiáni kmene Plutů nebyli překvapeni – tyto obry nazývali Si-Te-Cah a jejich předkové prý s nimi válčili. Nakonec je nahnali do jeskyně, navršili před její ústí klestí, a to zapálili.

Podle některých badatelů ale šlo o pozůstatky dávných předchůdců člověka, kteří trpěli nějakou poruchou růstu.