KORONAVIRUS: Reprodukční číslo kleslo na 0,8. Uvolňování se zatím ale nekoná

Zdroj PxHere

Česko – Právě k reprodukčnímu číslu R, které značí, kolik osob se od jednoho covid-pozitivního nakazí, mnozí upínali naděje na postupné rozvolňování opatření. Ostatně, sliboval to předchozí ministr zdravotnictví Roman Prymula. Jak se ale zdá, uvolňování opatření je zatím v nedohlednu.

Než stačily plány Romana Prymuly vejít do praxe, post ministra zdravotnictví obsadil Jan Blatný, který se rozhodl změnit strategii. Reprodukční číslo tedy již není tím stěžejním ukazatelem, jímž se jeho resort řídí, zohledňován je tak mj. počet nakažených na 100 000 obyvatel, počet nakažených seniorů apod. Ačkoliv se tedy reprodukční číslo aktuálně pohybuje právě kolem hranice 0,8, zdá se, že v praktické rovině to příliš neznamená.

Šíření koronaviru v Česku nepochybně zpomaluje, včera bylo diagnostikováno necelých 9 000 nově nakažených, což je o cca 7 000 méně než minulou středu. Problémem je však stále vysoký počet těch, kteří potřebují odbornou lékařskou péči, v nemocnicích je totiž s koronavirem hospitalizováno 7 564 lidí, každý sedmý přitom potřebuje intenzivní péči.

S ohledem na to, že alespoň v některých ohledech se epidemiologická situace zlepšuje, zítra Rada vlády pro zdravotní rizika projedná systém uvolňování zákazů, který by zároveň měl být také představen veřejnosti. Nepočítá se však s tím, že by plán obsahoval jakékoliv konkrétní termíny, pracuje totiž jen s pětistupňovou škálou rizik – Česko se pak nachází v kategorii nejvyšší, páté. Možná rozvolnění pak bude určovat související tabulka – přičemž zrovna pátý stupeň mnoho možností neposkytuje.

Jak uvedli mnozí vládní představitelé, prozatím nelze počítat s žádným návratem k normálu. Zatímco tedy ministr průmyslu a obchodu Havlíček uvedl, že je možné, že v prosinci by mohly v nějakém omezeném režimu otevřít obchody, zároveň vyloučil, že by se mohly otevřít restaurace. Ministr kultury Zaorálek pak prohlásil, že „s kulturou to letos vidí bledě“. Jan Hamáček pak rovnou uvedl, že s rozvolňováním by rozhodně nespěchal.

Podle Ladislava Duška z ÚZIS, který shromažďuje a analyzuje epidemiologická data, aktuální pokles nakažených není konec celého procesu, ale „velmi slibný trend, nic víc“. Přitom pokud se situace bude vyvíjet podobně i v příštích dnech, je možné, že již příští týden by R mohlo opět poklesnout. Ministr Blatný byl ale v hodnocení stávajícího vývoje velmi nekonkrétní a uvedl jen, že „čím lépe budeme dodržovat opatření, která jsou v danou dobu platná, tím dříve se posuneme do nízkého stupně rizik.“