KORONAVIRUS: Můžeme začít být mírně optimističtí, oznámil Hamáček. Podle něj je zdravější čekat před obchodem než u pokladny

Zdroj: online vysílání

Česko – Dnešní jednání Ústředního krizového štábu shrnul na brífinku jeho šéf a také ministr vnitra Jan Hamáček. Podle jeho slov můžeme s ohledem na vývoj epidemiologické situace začít být mírně optimističtí. Kromě toho se vyjádřil také k hojně diskutovanému – a ode dnešního dne nově platnému – režimu omezení nákupů a také se omluvil za disproporci mezi nastavenými pravidly pro uzavírání manželství a vstupu do registrovaného partnerství v rámci aktuálně platných opatření.

Jak Hamáček uvedl, s ohledem na čísla (za včerejšek např. přibylo 4 246 nových případů covid-19) lze říci, že koronavirová epidemie se vyvíjí dle vypracovaných matematických modelů a dochází tedy k jejímu slábnutí. Křivka výskytu nově nakažených se otočila a klesá, což asi nejlépe vyjadřuje skóre systému nově zavedeného protiepidemického systému PES, které se již týden drží na hodnotě 70. To by v praktické rovině mělo znamenat předení celé republiky z nejvyššího – pátého – stupně rizika do stupně čtvrtého.

Ministr vnitra přesto varoval, že rozhodně není vyhráno. „Pokud se podíváte na výpočet toho skóre, tak relativně pozitivní zprávy přichází ohledně reprodukčního čísla R. Ostatní tři indikátory, tedy nárůst nemocných, nárůst nemocných mezi seniory a pozitivita testů jsou stále ve velmi vysokých číslech,“ upřesnil. Konkrétně pozitivita testů se (vzhledem k celkovému počtu těch, které byly provedeny) stále pohybuje v hodnotách přes 20 %, stejně tak denní nárůsty nových pacientů jsou stále v řádech tisíců. To podle Hamáčka nedává důvod k žádnému uvolňování. „Nemá cenu propadat extrémnímu optimismu a tvrdit, že nejhorší je za námi. Český zdravotnický systém je velmi robustní, díky tomu je nápor zvladatelný, kdyby v této situaci byly jiné státy, asi by to zvládaly daleko složitěji,“ shrnul s tím, že čísla nemocných i hospitalizovaných jsou stále velmi vysoká, proto je třeba dodržovat opatření, která zjevně fungují.

Testování ve školství?

Ústřední krizový štáb se dále zabýval také otázkou možného testování ve školství – ministerstvo zdravotnictví totiž o nějakých možnostech testování pedagogů či studentů uvažuje. Hamáček však upozornil, že učitelská populace je poměrně rozsáhlá (cca 70 000 lidí), takže plošné testování by údajně byla příliš velká zátěž pro systém. Proto se nyní pracuje na nalezení optimálního řešení.

Omezení v obchodech

Velká diskuse se vede také kolem omezení počtu zákazníků v obchodech. Podle Hamáčka ale takové opatření není žádná novinka, v různých variacích je zavedeno i v jiných zemích. „Jediný rozdíl je, že jsou státy, které uplatňují 15 metrů, jiné uplatňují 10 metrů. Z mého pohledu je to věc, která může přispět k omezení šíření infekce v situaci, kdy bychom přecházeli třeba ke stupni 3 a otevíraly se další obchody a služby,“ uvedl Hamáček. Následně také doplnil, že je méně rizikové, když lidé čekají ve frontě venku než ve frontě u kasy.

Manželství vs. registrované partnerství

Hamáček se také omluvil za to, že vláda na nově spuštěném webu, který shrnuje veškeré informace týkající se opatření souvisejících s koronavirovou pandemií, uvedla informaci omezující vstup do registrovaného partnerství jen v případě nevyhnutelnosti (tj. de facto jen tehdy, pokud by se např. jeden z partnerů pozdějšího termínu nemusel dožít), a to navíc bez přítomnosti jakýchkoliv hostů. Na tuto skutečnost upozornily předevčírem lidsko-právní organizace s tím, že se jedná o diskriminační praktiku, jelikož vstup do manželství není ani v rámci nouzového stavu nijak (tedy kromě počtu osob – kdy je maximem 15) omezen. „Vstoupili jsme v jednání s ministerstvem zdravotnictví, na nejbližším jednání vlády tato disproporce bude odstraněna. Ti, kteří chtějí uzavřít registrované partnerství, budou mít stejné podmínky jako ti, co budou uzavírat sňatek,“ oznámil.