KORONAVIRUS: O otevření obchodů by měla vláda jednat mimořádně již v neděli, punčovou sezonu si možná ještě užijeme

Zdroj: Pixabay

Česko – Stabilizující se epidemiologická situace zavdává příčinu k opatrné radosti – již na počátku příštího týdne by se život v Česku mohl opět o krok přiblížit k určitému „normálu“. Již nyní přitom nemocnice mohou zahájit i elektivní péči – kromě počtů nových pacientů s nemocí covid-19 se totiž snižují i počty hospitalizovaných v souvislosti s koronavirem. Vláda také jedná o nákupu vakcíny, která by měla být k dispozici již na počátku nového roku.

Jak naznačují epidemiologická data, hodnota rizikového skóre na stupnici PES stále zvolna klesá. Zatímco během pondělí bylo Česko již ve čtvrtém stupni z pěti a došlo tak mj. k prodloužení doby možnosti vycházení (ale i otevírací doby obchodů) až do 23.00 a ve středu se do lavic vrátí další žáci a studenti, zdá se, že jsme na nejlepší cestě k dalšímu uvolnění. Systém PES přitom vyžaduje, aby se skóre rizika udrželo v obdobné hladině alespoň týden. Aby ale bylo možné přistoupit k dalšímu rozvolnění, musí zasednout vláda, která se tak rozhodla učinit již nadcházející neděli.

Pokud se tedy epidemiologická situace radikálně nezhorší, již v pondělí 30. 11. by mohly být otevřeny všechny obchody, ale také restaurace (samozřejmě za předem stanovených přísných podmínek).  Stejně tak by v souvislosti s přestupem do stupně 3 měl být zrušen zákaz vycházení a také zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, což by v důsledku znamenalo, že je možné vydat se např. na vánoční trhy na punč (a v klidu jej také na místě vypít, což aktuálně možné není).

Konec zákazu poskytování elektivní péče

Jak přitom naznačují čísla, koronavirová epidemie se na našem území skutečně dostává pod kontrolu, za pondělí tak v Česku (k 18.00) přibylo 1 814 nových pacientů s diagnostikovanou nemocí covid-19. Ovšem neklesají jen denní přírůstky nových případů, ale také počty hospitalizovaných, kterých je aktuálně necelých 5 300, intenzivní péči vyžaduje 828 z nich. I proto ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že počínaje dneškem vláda zrušila zákaz, který byl vydán v souvislosti s poskytováním elektivní péče. „Ode dneška se mohou začít nemocnice starat o všechny ostatní pacienty. Platí to, že je třeba mít v záloze nezbytné počty lůžek, neruší se covidové jednotky, ale je to rozvolnění, které umožní obnovit péči i o ostatní pacienty,“ shrnul Blatný.

Nákup vakcíny a její dostupnost

Kromě toho ministr zdravotnictví informoval také o tom, jak pokračuje vyjednávání týkající se nákupu „protikoronavirové vakcíny“. Proces nákupu je říze Evropskou komisí a záměrem je zajistit vakcínu pro všechny členské země. Za všechny státy EU jedná Evropská komise, jednotlivé země pak s její pomocí podle slov Blatného „podepíší jakousi dohodu o smlouvě budoucí, kterou se zavážou k určitému maximálnímu odběru vakcín od výrobců, kteří ji nabízí.“

Jak Blatný upřesnil, podepsány již byly smlouvy s několika společnostmi a v rámci těchto již podepsaných smluv se Česko zavázalo k zakoupení vakcín pro 5,5 mil osob. V záloze je však možnost objednat až 10,6 mil dalších dávek, což je v součtu více než je celkový počet obyvatel. „Tento přístup zvolily i další země, již objednaných 5,5 milionů dávek se bude distribuovat na počátku příštího roku. Do konce roku letošního by pak měla vzniknout také finální vakcinační strategie,“ dodal Blatný s tím, že vakcín bude dostatek a právě očkování bude jedním z jednoznačných kroků, jak šíření epidemie u nás i ve světě zastavit.