Potřebujete si vyzvednout léky, ale svůj recept nemáte po ruce? Stačí pouze občanský průkaz nebo pas

Ilustrační foto

Možnost vyzvednout si v lékárně předepsané léky, aniž byste měli u sebe klasický či elektronický recept, existuje již půl roku, nicméně mnoho lidí o ní stále neví. Jsou mezi nimi nejen šťastlivci, kteří potřebují nějaký lék pouze jednou za uherský rok, ale také ti, kteří se bez pravidelného užívání léků neobejdou. Prostě k nim tato informace nedoputovala. Jak je to tedy s elektronickými recepty a občankami?

Princip eReceptu

Dříve jsme si nedokázali výdej léků na předpis představit bez papírového receptu. V r. 2018, tj. před necelými třemi lety, vznikla lékařům povinnost vystavovat recepty pouze v elektronické podobě. Lékař vystaví recept, ten se uloží do CÚER (Centrálního úložiště elektronických receptů). Každý eRecept má přidělený tzv. identifikátor, což je unikátní kód. Lékárník kód načte z eReceptu, vyhledá v CÚER, lék vydá pacientovi a výdej léku zaznamená do úložiště. Takže i když pacientovi v mobilu kód zůstává, nelze ho zneužít opakovaným předložením v různých lékárnách. Ačkoli papírovým receptům (až na výjimky) již odzvonilo, stále se můžete setkat s tím, že vám lékař dá do ruky „kus papíru“. V podstatě to již není klasický recept, ale papírová průvodka s čárovým kódem umožňujícím lékárníkovi přístup k vašemu eReceptu.

Místo receptu občanka

Lékaři u nás předepíší měsíčně přibližně 6 milionů léků. Pohledem statistiky připadá na dva lidi jeden předepsaný lék měsíčně, a to včetně nemluvňat. Není to zrovna málo. Prakticky však nejvíce léků užívají senioři, kteří často s moderní technikou zápasí. Navíc nejsou jediní, komu se občas omylem podaří v mobilu smazat třeba zprávu s eReceptem. Velkou pomocí v této chvíli je možnost vyzvednutí léků oproti předložení průkazu totožnosti, tedy občanskému průkazu nebo pasu. Od 1. června letošního roku je možné si vyzvednout všechny předepsané léky pouze na základě předložení občanského průkazu.

Úleva v životě

Paní Jitka vyzvedává léky nemocnému otci. „Tatínkovi předepisuje léky několik doktorů. Často jsem se nemohla dopátrat, jestli máme skutečně všechny recepty, nebo se nějaký někde zatoulal. S občankou tento nepříjemný problém úplně odpadl. Lékárník okamžitě vidí všechny nevyzvednuté léky.“

Bez receptu to ale nejde

Princip však stále zůstává stejný. V prvé řadě vám lékař musí léky opravdu předepsat. Někteří lidé se totiž mylně domnívali, že si s občankou vyzvednou své pravidelně užívané léky, aniž by jim je lékař vůbec předepsal. Tak daleko prozatím opravdu nejsme. Tudíž od lékaře dostanete i nadále identifikátor k eReceptu, a to na papírové průvodce, v SMS, v aplikaci nebo e-mailem. A je zcela na vás, jestli ho použijete, nebo si léky vyzvednete na občanský průkaz.