KORONAVIRUS: Hamáček podporuje návrh prodloužit nouzový stav o další měsíc. Ani po novém roce nebude situace dobrá, tvrdí

Zdroj: online vysílání

Česko – Dnes opět proběhlo pravidelné jednání Ústředního krizového štábu, Jan Hamáček shrnul aktuální epidemiologickou situaci, vyslovil se pro další prodloužení nouzového stavu o měsíc a také upřesnil, jak by mělo probíhat plošné testování, které je v plánu v polovině prosince.

Již zítra přejde Česko v rámci protiepidemického systému PES ze stupně 4 do stupně 3. Na základě rozhodnutí vlády tedy dojde k určitému uvolnění restrikcí, které se ke třetímu stupni pojí (otevření obchodů, restaurací, služeb – to vše ovšem za přísných hygienických pravidel). Podle Hamáčka je pak vývoj epidemie uspokojivý – což ostatně dokládají i postupně klesající počty nově nakažených – ovšem pomalejší, než se očekávalo. „Pondělní číslo kolem 5 000 nově nakažených je nižší než minulý týden, ale není to tak markantní pokles,“ upřesnil s tím, že výhled do budoucna zejména vzhledem k Vánocům je pak dle jeho názoru jasný. Bude opět nutné prodloužit nouzový stav.

Nouzový stav, opět

Nouzový stav je obecně téma, které českým politickým spektrem již nějakou dobu hýbe. I systém PES totiž ve všech svých pěti stupních, tedy včetně toho nejnižšího, který v podstatě počítá s nulovým nárůstem nových pacientů s covid-19, nouzový stav vyžaduje. Jelikož právě toto se samozřejmě nelíbí především všem opozičním stranám, údajně již ministerstvo pracuje na aktualizaci, která by alespoň 1. a 2. stupeň měla z nutnosti nouzového stavu vyvázat. Ovšem jak Hamáček uvedl, zdá se, že stupeň 3 bude v Česku ještě nějakou dobu platit – a s velkou pravděpodobností to bude až do nového roku.

„Poslanecká sněmovna bude jednat o prodloužení nouzového stavu, protože epidemie neklesá tak rychle, jak bychom si přáli, a není moc pravděpodobně, že bychom v dohledné době přešli do stupně 2. Proto je třeba, aby byl prodloužen nouzový stav,“ shrnul ministr vnitra a také šéf Ústředního krizového štábu Hamáček. Opatření ve stupni 3 jsou totiž ta, která jsou prováděna na základě krizového zákona, a celou řadu z nich prý nelze vydat na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. „Bude to standardní politická debata, jsou tu i názory proti, pokud by ale nouzový stav nebyl, všechna opatření podle krizového zákona by skončila a my se tak dostali do stavu nekontrolovatelného uvolnění, což by bylo obrovské riziko,“ shrnul také Hamáček s tím, že podporuje návrh premiéra Babiše prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, jelikož si nemyslí, že by se situace mohla zlepšit za týden či čtrnáct dní. „Je logické žádat prodloužení na tu maximální dobu, což je 30 dní, jsem přesvědčen, že 30 dní beze zbytku využijeme,“ dodal. Pokud by pak vůle prodloužit nouzový stav o 30 dní nebyla, znamenalo by to podle Hamáčka opět nějaký kompromis a koncem prosince by se muselo řešit další prodloužení. „Potřebujeme překlenout nový rok, protože ani podle čísel to nevypadá, že by ta situace měla být už dobrá,“ uzavřel.

Plošné testování

Ústřední krizový štáb se pak ovšem zabýval především otázkou plošného testování pomocí antigenních testů. To by mělo být zdarma nabídnuto nejprve pracovníkům ve školství a následně všem, kdo o něj projeví zájem. Celý projekt by ale nijak neměl ovlivnit kapacity testování PCR, veškeré kapacity na antigenní testy budou podle Hamáčka nadstavbové. Do testování budou zapojeny páteřní nemocnice, ale i nemocnice krajské. Jak Hamáček uvedl, hejtmani již byli s projektem seznámeni, kraje zaslaly připomínky a Centrální řídicí tým je zpracovává. „Nic by nemělo bránit tomu, aby projekt testování nejprve mezi pedagogy a následně mezi širokou veřejností v harmonogramu, jak bylo avizováno, tedy kolem 18. 12., proběhl,“ shrnul Hamáček s tím, že systém by měl být nastaven tak, že test bude proveden všem, kdo o něj požádají, samozřejmě na základě rezervačního systému. Na testování se pak bude podílet i HZS, který navýší počty testovacích týmů tak, aby s odběry bylo možné začít 4. 12., kdy má být zahájeno testování pedagogických pracovníků.