KORONAVIRUS: Nouzový stav do Vánoc, další lockdown za dveřmi

Zdroj: online vysílání

Česko – Ačkoliv vláda včera dlouho do noci jednala především o tom, o kolik dní by měl být opětovně prodloužen nouzový stav, na dnešní ranní tiskové konferenci ministr Blatný oznámil nejen termín, na němž se nakonec poslanci shodli, ale také nepříliš radostné vyhlídky do budoucna. Připustil totiž, že již během příštího týdne by Česko opět mohlo být pod tzv. lockdownem. S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci je již ve hře také prodloužení vánočních prázdnin.

Rozvolnění si v Česku užíváme teprve týden, restaurace a všechny typy trhů již musely přijmout nová zpřísňující opatření, a zdá se, že příští týden dojde k dalšímu útlumu běžného života. Včera bylo totiž prokázáno 6 402 nových nákaz koronavirem, což je nejvyšší číslo od 19. listopadu, a také poměr pozitivních testů vůči všem provedeným se vyšplhal na hodnotu 27,9 %. Ačkoliv se tedy protiepidemický systém PES, resp. jeho skóre, v posledních několika dnech v řadě drží na hodnotě 64, mělo by to zároveň znamenat přechod do 4. stupně rizika. Ten zatím Blatný oddálil, ale právě toto téma by měla již v pondělí na svém pravidelném zasedání projednat vláda. A jak Blatný přiznal, je vysoce pravděpodobné, že Česko zpět do „čtyřky“ skutečně přejde. Otázkou však je, jaká opatření se k této skutečnosti budou pojit.

„V případě, že situace se bude nadále vyvíjet negativně, a znovu říkám, že se to netýká jen vlastního skóre rizika, které je stále na hodnotě 64, ale také vývoje v nemocnicích, je možné, že v pondělí bude rozhodnuto o změně, tedy přechodu Česka do stupně 4. Dopředu říkám, že pokud by k tomu došlo, byl by časový odstup na to, aby se všichni mohli připravit, a zároveň by tato změna byla upravena tak, abychom se nedostali do situace nerovnoprávného ošetření řetězců proti malým podnikatelům a službám,“ shrnul Blatný. Jinými slovy – obchody by navzdory tomu, co systém PES určuje pro 4. stupeň, měly zůstat otevřené. Blatný totiž plánuje zjistit, kde se nákaza nejvíce šíří, a dle toho chce rozhodovat o dalším postupu. „V případě, že to bude tak, jak se zatím zdá, že největší počet nákaz je v zaměstnání, a nebude se to nijak týkat malých provozoven, uděláme vše pro to, aby všechny tyto provozy a obchody mohly být v provozu,“ uvedl.

Jak přitom ministr zdravotnictví dodal, není v plánu systém PES jakkoliv měnit. Ovšem na konci roku by měl být vyhodnocen a mělo by dojít k případným úpravám ve výpočtech a možná i některých opatřeních.

Nouzový stav

Ačkoliv vláda původně žádala o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní, ani tentokrát návrh neprošel. Nouzový stav tak v Česku potrvá do 23. 12., až do tohoto data byla také prodloužena všechna vládou vyhlášená krizová opatření. Blatný také dodal, že byly upraveny nedostatky –především týkající se prodeje alkoholu s sebou (restaurace opět budou moci prodávat např. pivo do džbánku či PET lahve, alkohol v lahvích zároveň bude možné prodávat i na trzích všech typů) a také provozu lanových drah. Ty, jejichž účel je ryze dopravní a nejsou určeny k přepravě lyžařů, se tak znovu mohou rozjet.

Těsně před Štědrým dnem by se pak opět mělo rozhodnout o další postupu. Podle Blatného je ale další prodloužení nouzového stavu vysoce pravděpodobné. „Nechci předjímat, zatím je vzestup nákazy relativně pomalý, ale je patrný. Reprodukční číslo R se pohybuje kolem hodnoty 1,1, takže záleží na dalším vývoji a my všichni víme, že umí překvapit, většinou nepříjemně, teoreticky ale i příjemně,“ upřesnil s tím, že do 23. 12. si jeho resort připraví detailní rozklad toho, co vše lze udělat na základě stávajícího zákona o ochraně veřejného zdraví a nač je třeba právě nouzový stav.

Delší vánoční prázdniny?

V souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací pak samozřejmě vyvstává i otázka, jak šíření nákazy snížit – omezit. Jedním z aktuálních témat je tedy mj. i možné prodloužení vánočních prázdnin. Blatný přímo potvrdil, že o tomto již s ministrem školství Plagou jednal, ale finální rozhodnutí je samozřejmě na něm a bude se odvíjet od jeho dalších schůzek s představiteli škol. Prozatím se uvažuje o tom, že posledním dnem, kdy by letos šli žáci a studenti do škol, by bylo 18. 12., dva dny v týdnu těsně před Štědrým dnem, tedy v pondělí a úterý, by pak již mohlo být volno. Finální rozhodnutí by mělo padnout v pondělí následující týden, kdy bude opět zasedat vláda.