KORONAVIRUS: Blatný v pondělí vládě navrhne přechod do 4. stupně rizika. Prarodičům dejte k Vánocům respirátory, doporučil

Zdroj: Stocksnap

Česko – Z průběžných čísel je zřejmé, že šíření koronaviru nejenže se nezastavilo, ale dokonce pozvolna narůstá. Není proto divu, že další omezení jsou na dohled. Na pondělním jednání vlády tak ministr zdravotnictví vládě navrhne přechod do 4. stupně rizika, což v praxi znamená, že by opět musely zavřít restaurace, došlo by k omezení nočního vycházení a musely se uzavřít galerie, muzea a zámky. A ani s další oblíbenou volnočasovou aktivitou, tedy lyžováním, to nebude tak snadné. Jaké tedy budou koronavirové Vánoce?

Podle Ladislava Duška (ÚZIS) je Česká republika opět ve fázi nárůstu, který nelze ignorovat, protože v populaci je velká virová nálož. Zatímco během prvního prosincového týdne bylo denně diagnostikováno v průměru 4 000 nových případů koronaviru, v týdnu stávajícím to bude více – což bude zároveň odpovídat také rostoucímu reprodukčnímu číslu R. „Počítáme s nárůstem kontaktů, mobility, školní docházkou, takže k navýšení dojde. Spíše optimistická představa je, že v následujících týdnech budou počty nově diagnostikových fluktuovat kolem 5 000 denně,“ uvedl Dušek s tím, že pokud by R narostlo k 1,2 nebo k 1,3, nutně budeme pozorovat skutečně eskalaci šíření onemocnění vedoucí k vzedmutí populační nálože, kdy již během prosince by přibývalo kolem 8-10 000 nakažených denně a lednová čísla by pak byla nepřijatelná.

Rizikový stupeň 4, znovu se bude zavírat (ale ne vše)

Ačkoliv rizikové skóre stále zůstává na hodnotě 64, znamená to již čtvrtý stupeň rizika – právě přechod ze stupně 3 do stupně 4 tak Blatný plánuje vládě navrhnout již v pondělí. Omezeny (kromě počtu zákazníků) by nijak neměly být provozy žádných obchodů, naopak s dalším uzavřením v podstatě musí počítat restaurace, otázkou pak zatím zůstávají další služby. Např. lyžování by během Vánoc mělo být umožněno, ovšem v provozu nebudou smět být komerční ubytovací služby. Více jasno by pak mělo být právě až po pondělním jednání vlády.

„Skóre PES je stabilní, ale i kdybychom započítali i antigenní testy, skóre by stejně stouplo, ač tedy na hodnotu 59, pořád bychom byli na hranici stupňů 3 a 4,“ shrnul pak Blatný s tím, že počty nakažených rostou i napříč Evropou. Podle Blatného je především nutné udržet uspokojivý stav v zařízeních sociálních služeb, protože jen díky testování se tam šíření nákazy zastavilo. I po případném přechodu do 4. stupně rizika by tedy návštěvy v těchto zařízeních měly být povoleny, ovšem stále bude povinné testování jak personálu, tak i návštěv. „Musíme udělat vše pro to, aby se do těchto domovů nákaza znovu nedostala, což by se nakonec projevilo všude. Situace v nemocnicích je zatím stabilizovaná, ale výchozí situace je velmi odlišná od jara, ale i podzimu, protože mnohá lůžka jsou již obsazená,“ shrnul Blatný s tím, že je jen na nás, zda vzestup bude pozvolný, nebo příkrý.

Respirátor pod stromeček

Podle ministra zdravotnictví by tak všichni i během vánočních svátků měli být velmi zodpovědní, i senioři by měli ideálně užívat respirátory FFP2, jelikož poskytují větší ochranu než roušky. „Myslím si, že nejlepší dárek pro prarodiče je velká sada FFP2 respirátorů, nejenže jim může zachránit život, ale třeba se i díky tomu nedostanou do nemocnice,“ shrnul Blatný. S určitou prevencí šíření koronaviru pak souvisí i možnost nechat se otestovat. „Nechte se otestovat vy, co své rodiče a prarodiče chcete vidět, nechte se otestovat a respektujte výsledky testů, bude to mít veliký význam. Ti z nás, kteří budou pozitivní, mají na Vánoce čas zůstat doma v karanténě nebo izolaci a nepřenést nemoc dál, i když třeba sami potíže nemají. V lednu bychom pak nemuseli čekat katastrofu,“ upřesnil ministr s tím, že ochrana úst a nosu je klíčová, stejně jako hygiena rukou a časté větrání a především omezení sociálních kontaktů.

Plošné testování jako jediný nástroj, jak najít nemocné bez příznaků

Jak potom na tiskové konferenci také zaznělo, do příchodu vakcíny jsou jen dvě možnosti, jak postupovat dál – epidemii totiž zastaví jen lidé a jejich chování, lidé, kteří se budou snažit, aby nešířili nákazu, sníží množství rizikových kontaktů a nechají se dobrovolně testovat. Právě antigenní testování bude umožněno všem již od 18. 12., a to zdarma. „Testování bude rychlé – cca 15-20 minut – a má to obrovský potenciál vychytat v populaci bezpříznakové osoby,“ dodal Blatný. Podle hlavní hygieničky Rážové se testovat budou moci nechat všichni po předložení průkazu pojištěnce a jednoho dokladu totožnosti, a to nejvýše jednou za pět dní. Již je také zaváděn centrální rezervační systém, tzn. na webu ministerstva zdravotnictví se bude možné na antigenní testy přihlásit.