KORONAVIRUS: 4. stupeň PES bude od pátku, schválila vláda. Jaké změny nás čekají?

Zdroj: online vysílání

Česko – S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci rozhodla dnes vláda o přechodu Česka ze třetího stupně systému PES do stupně čtvrtého. Opatření však budou zavedena odlišná, než platila během listopadu. Nejvíce bity tak budou restaurace a hotely, naopak obchody by měly zůstat otevřené. Školákům se pak o dva dny prodlouží prázdniny (rodiče dětí do 10 let budou za tyto dva dny moci žádat o kompenzaci).

„Bohužel při stávajícím trendu bychom bez dalších opatření velmi riskovali. Naši zdravotníci jsou stále v plném nasazení, bojují z posledních sil, neměli žádnou možnost odpočinku a teď před svátky je to velmi frustrující. K rozhodnutím jsme museli přistoupit, abychom ochránili životy spoluobčanů, zároveň jsme ale rozhodli i o kompenzacích pro ty, kdo budou našimi rozhodnutími postiženi,“ uvedl představení všech nových omezení premiér Babiš.

Tím, co se od pátku změní, bude provoz restaurací, který bude opět omezen pouze na výdejová okénka, a také provoz ubytovacích služeb, které budou kompletně uzavřeny. Uzavření se pak týká také bazénů, wellness center, saun. Ostatní služby ale mohou zůstat v provozu. V provozu budou moci být i vleky a lanovky, ovšem bez možnosti na horách se ubytovat. Přechod do 4. stupně systému PES se zatím přímo nedotkne žáků a studentů – ti budou mít totiž vánoční prázdniny již od pondělí 21. prosince. Vrací se i zákaz volného pohybu a zákaz vycházení mezi 23.00 a 5.00 ráno a shromažďování bude umožněno do max. 6 osob, pro církevní obřady uvnitř budov pak bude platit naplnění do maximálně 20 % kapacity.

Kompenzace

Podle ministra průmyslu a obchodu Havlíčka bude nadále pokračovat program Antivirus, dotčené provozovny budou moci čerpat 100% kompenzace mezd, a to včetně odvodů. Vyhlášeny byly také speciální programy pro oblasti ubytování a gastro. Každé ubytovací zařízení dle typu bude dostávat na 1 pokoj a den konkrétné obnos od 100 do 330 Kč. V případě sektoru gastro každý provozovatel obdrží bonus (ještě k nájemnému a platbám zaměstnanců ve výši 100 %), který se bude vypočítávat s ohledem na velikost provozovny a počet zaměstnanců se základem 400 Kč/den/zaměstnanec. To je podle Havlíčka bonus přímo pro provozovatele. „Počítáme s náklady celkem 10 mld. A všechny programy bude možné vzájemně kombinovat,“ upřesnil.

 PES 4 nebo 3,5?

„Počty nově nakažených narůstají, zatím naštěstí ne skokově. Snad pozitivní je to, že nedochází k tak progresivnímu nárůstu hospitalizovaných pacientů a těch v těžkém stavu, v rámci systému PES ale došlo k určitým změnám,“ uvedl ministr zdravotnictví Blatný s tím, že i ve stupni č. 4 budou moci nově zůstat otevřeny veškeré obchody tak, aby byly rovné podmínky pro všechny (do praxe již nebude uveden ani zákaz nedělního prodeje a obchody budou přes Vánoce zavřeny jen přes svátky, 24. prosince pak bude otevřeno do 12.00 jako v předchozích letech). Stejně tak byl upraven zákaz prodeje nápojů s sebou, ten se nově bude vztahovat výhradně na alkohol. Umožněny budou i návštěvy v zařízeních sociálních služeb, a to díky využívání antigenních testů. Právě antigenní testy jsou přitom jedním z hlavních témat v posledních dnech – bude je totiž nutné začít zohledňovat i ve výpočtech PES, a to i proto, že zájem o jejich provedení skokově roste.

Dva psi?

Jelikož počty těch, kdo podstupují antigenní testy, rostou – a zároveň již evropská metodika doporučuje antigenní testy stavět na roveň s PCR testy, je třeba tento aspekt v systému PES zohlednit. V Česku již přitom běží bezplatné testování pedagogů, od 16. prosince (tedy o dva dny dříve, než bylo původně zamýšleno) by se měl rozjet projekt plošného antigenního testování napříč republikou. Blatný tedy vysvětlil, co to pro systém PES bude znamenat. „Snažíme se postupovat maximálně transparentně, víme, že výrazně narůstá počet antigenních testů, jejich počet již dosáhl k počtu PCR, proto je výsledek reportován jak pro původní interpretaci, kdy se prováděly jen PCR testy, tak i pro započtení obou typů testů,“ shrnul s tím, že tento systém je jen na přechodnou dobu a od zahájení populačního testování – snad tedy od 16. 12. – počty provedených antigenních testů přesáhnou počty PCR testů. Od této chvíle by měly být výsledky již prezentovány společně.

Očkování

Jak potom uvedl Babiš, hlavním řešením celé situace je očkování – a vláda již údajně připravuje jeho podrobný plán. První dávky vakcíny by přitom mohly do Česka dorazit již koncem prosince – bude se však jednat spíše o symbolickou dodávku v řádu tisíců dávek. „Musíme veřejnost přesvědčit o tom, že je v zájmu všech nechat se očkovat,“ uzavřel premiér.