Co bychom měli vědět o testech na koronavirus. Jak se v nich vyznat a jaké jsou zásadní rozdíly

Ilustrační foto

Nejen u testování na COVID, ale obecně u všech onemocnění platí, že znát samotný výsledek testu nestačí. Je potřeba ho umět správně interpretovat. Proto musíme pochopit, na jakém principu daný test funguje. Mnohdy totiž existuje více druhů testů, přičemž každý z nich podává poněkud jinou informaci – má své výhody a nevýhody. Jak je to s COVID testy? Jaké druhy existují a čím se liší? Jsou testy stoprocentní?

Druhy COVID testů

V současnosti jsou k dispozici dva základní typy přímých testů – PCR testy a antigenní testy. Antigenní testy jsou používány právě nyní k plošnému testování občanů, které je dobrovolné a je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

PCR testy

K prokázání infekce se používají testy odhalující přímo genetickou informaci viru (ribonukleovou kyselinu – RNA) z odebraného vzorku. Vzorek se nejčastěji získává výtěrem z nosohltanu tak, že se zavede speciální drátek alespoň 5 cm do nosu, aby bylo možné setřít zadní stěnu nosohltanu. Virová RNA se prokazuje metodou kvantitativní polymerázové řetězové reakce (anglicky Polymerase Chain Reaction, odtud tedy název PCR test), která umožňuje přímo určit množství virové RNA ve vzorku.

Výhody a omezení PCR testů

Metoda má vysokou citlivost (i když ani v tomto případě nelze hovořit o 100% spolehlivosti). Na rozdíl od antigenních testů není její výsledek závislý na reakci našeho organismu na přítomnost viru, tedy na tom, jestli máme silné příznaky onemocnění či nikoli. Výsledky jsou pozitivní již i před propuknutím příznaků. Pokud virus v těle je, a tím pádem hrozí, že jsme infekční i pro naše okolí, metoda ho zpravidla odhalí. Potřebujeme-li jednoznačně doložit svou bezinfekčnost, negativní výsledek tohoto testu se zpravidla považuje za dostatečně průkazný. Test lze provést pouze v laboratoři, jeho vyhodnocení trvá několik hodin, což se samozřejmě odráží v jeho vyšší ceně, orientačně 1 500 Kč.

Antigenní testy

Tento typ testů netestuje ribonukleovou kyselinu, ale antigen (bílkovinu), jejíž přítomnost se potvrdí v odebraném vzorku, pokud se virus v těle právě replikuje, tedy množí. Test je proto vhodný k odhalení infekce, která právě probíhá. Provádí se rovněž hlubokým stěrem z nosohltanu.

Výhody a omezení antigenních testů

Výsledek testu je ovlivněn tím, jak dlouho již virus v těle máme a také jeho koncentrací, tzv. náloží. Takže některé nemocné test nemusí odhalit. Velkou výhodou je, že výsledek je k dispozici velmi rychle, cca do 30 minut, není zapotřebí laboratoře a cena testu je relativně nízká, cca 450 Kč. Jeho průkaznost je však nižší (spolehlivost se uvádí mezi 70 až 90 % a sami odborníci zde vedou spory), než u PCR testů. Nicméně i tak je považován za výborný nástroj k orientačnímu odhalení infikovaných osob.

Testy na protilátky

PCR testy a antigenní testy z nosohltanu zjišťují, jestli je virus v těle přítomný, proto patří mezi tzv. přímé testy. Dále existují tzv. sérologické testy, při kterých se odebírá krev (sérum) z žíly, u orientačních rychlotestů jen kapka krve z prstu. Testy fungují zpravidla na principu určení protilátek v krvi. Řeknou nám zejména, jestli jsme v minulosti nemoc prodělali a máme vyvinuty protilátky. V určitých případech může také odhalit probíhající infekci (třída protilátek IgM, IgA). Je zde však problém tzv. diagnostického okna – skutečnosti, že protilátky se vyvíjejí cca od 7.-10. dne po setkání s virem. Jestliže se test provede příliš brzy, výsledek může být falešně negativní. Cena orientačně 1 200 Kč.