KORONAVIRUS: Ministr Blatný představil podrobnosti o očkování proti covid-19. ČR je údajně dobře připravena

Zdroj: online vysílání

Česko – Zatímco Velká Británie již očkování zahájila a Německo postavilo na 400 speciálních očkovacích center, Česko se aktuálně potýká spíše s kapacitními problémy v souvislosti se zahájeným antigenním testováním. Podle ministra zdravotnictví je ale země na vakcinaci připravena a za ostatními evropskými státy nijak zaostávat nebude.

Blatný dnes dopoledne s premiérem Babišem navštívil dvě pražské nemocnice (VFN a Motol), přičemž právě zdravotnická zařízení budou tvořit páteřní očkovací síť v Česku, zapojeno jich má být kolem dvou set. Stejně tak by očkování mělo probíhat v ordinacích vybraných praktických lékařů, jejichž počet se prý aktuálně pohybuje kolem 5 000. Podle Blatného pak ČR jednoznačně a programově pracuje na zajištění vakcinace a není pravda, že systém není připraven. „Vakcíny budou do ČR dodávány postupně podle kalendáře stanoveného Evropskou lékovou agenturou, první dodávka by měla přijít koncem roku a zamíří do FN Motol, odkud bude dále distribuována do dalších krajů,“ uvedl Blatný s tím, že dodávka ale bude spíše symbolická v řádech tisíců dávek.

Dále ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že během prvního kvartálu nového roku by mělo do Česka dorazit kolem milionu vakcín od společnosti Pfitzer – a ačkoliv tyto vakcíny vyžadují specifický chladový režim (je třeba skladovat je při velmi nízkých teplotách kolem minus 70 stupňů Celsia), údajně je na to Česko připraveno. Jak Blatný dodal, jakmile budou schváleny i další vakcíny a také v momentě, kdy jich do Česka dorazí více, budou k dispozici také polní nemocnice v Brně a Praze. Zatímco ale brněnská polní nemocnice, která byla zřízena v prostorech tamního výstaviště, je zřízena přímo FN Brno, ta v Letňanech vznikla v pronajatých prostorech, jejichž pronajimatel je slíbil poskytnout pouze do konce února. Blatný na to reagoval slovy, že o tomto ještě bude ministerstvo dále jednat.

Vakcína přednostně pro zdravotníky

„Jako první budou očkování zejména zdravotničtí pracovníci nemocnic, kde se bude očkovat, protože aktuálně dochází k pomalému, ale trvalému nárůstu nových pacientů, a pravděpodobně se opět bude zvyšovat zátěž nemocnic. Proto je nutné zajistit, aby pro ty s těžkým průběhem byl dostatek personálu,“ shrnul ministr zdravotnictví.

Včera přitom přibylo 7 889 nových případů onemocnění koronavirem, což je nejvíce za poslední měsíc, a také vzrostlo rizikové skóre na 71. Nejhorší je situace na Kroměřížsku. Podle odborníků se již začíná projevovat učiněné rozvolnění. A dle slov Blatného je zároveň třeba připravit se na další nárůsty. A to i proto, že právě dnes bylo zahájeno plošné bezplatné antigenní testování, o nějž je enormní zájem. „Nárůst nových případů je očekávaný a není skokový jako v zemích, kde museli v posledních dnech přijmout poměrně razantní opatření. Je to ale důvod k ostražitosti.  Počty budou i nadále určitě stoupat, je to logické, když otestujete desítky tisíc lidí, to číslo bude určitě daleko vyšší,“ vysvětlil Blatný a dodal, že i proto je spíše směrodatné vytížení nemocnic, které sice také roste, ale zatím nijak zásadně. Právě proto by ale mezi těmi, kdo budou vakcinováni jako první, měli dominovat zmiňovaní zdravotníci.

Zaostává Česko ve vakcinačním plánu?

Ačkoliv mnohé evropské země již mají připravenou jasnou očkovací strategii a také příslušné kapacity, zdá se, že Česko takto daleko v přípravách ještě nedošlo. Podle Blatného se ale „děje maximum toho, co je možné. Řada zemí začala o chvíli dřív, ale my teď máme jen o něco více práce, nemůžeme si dovolit začít očkovat později než ostatní země. Stihneme to,“ prohlásil. Jak dále uvedl, je třeba zohledňovat především dodávky vakcín, zatím je schválena pouze jedna a ani velká očkovací centra toto množství nijak nenavýší. A pro 1 000 0000 osob, pro které bude v první vlně vakcína k dispozici, očkovací kapacity prý jsou. Naopak do speciálně budovaných očkovacích center, která vznikají v Německu, by pak podle vyjádření Blatného bylo nutné stejně povolat personál z nemocnic. „Česká republika bude vakcinovat, bude vakcinovat včas a bude na to připravena,“ uzavřel.