VIDEO: Pozor na padělky, před Vánoci roste jejich nabídka

PARDUBICKÝ KRAJ – Za poslední měsíc provedli celníci v Pardubickém kraji 14 kontrol se zaměřením na prodej zboží, které by porušovalo práva duševního vlastnictví, a zadrželi stovky kusů napodobenin v hodnotě bezmála sedmi milionů korun.

Ke kontrole byla vytipována prodejní místa v České Třebové, Pardubicích, Přelouči, Skutči, Svitavách a dalších obcích. Celníci zajistili celkem 1213 kusů padělků různého druhu jako například ochranných roušek, kabátů, batohů, kabelek, tašek, spodního prádla a bezdrátových sluchátek. Jednotlivé výrobky se nápadně podobaly sortimentu renomovaných značek nebo byly opatřeny jejich logy. Hodnota zadrženého zboží vyjádřená v ceně originálů se blíží částce sedmi milionů korun. Právě o tolik peněz by přišli majitelé práv duševního vlastnictví, kdyby se všechno zboží dostalo ke koncovým zákazníkům.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Pardubičtí celníci při kontrolách zjistili zvýšenou nabídku padělků roušek s chráněnými motivy známých firem ze sportovního, módního nebo filmového průmyslu. Našli jich cekem 852, přitom do konce října jich odhalili pouze několik kusů,“ konstatoval tiskový mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj Václav Kánský.

Příslušníci celní správy zajistili také podezřelé panenky, hrací zrcátka a různé stavebnice s nejasným materiálovým složením. Mohou proto být zdraví nebezpečné.

Správní orgán může udělit prodejci falešných výrobků pokutu až do výše 10 milionů korun, přesto se zjistilo, že někteří prodejci nabízeli falzifikáty opakovaně.

„Zadržené nedovolené napodobeniny nelze využít pro humanitární účely, neboť z nich není možné efektivním způsobem odstranit chráněná loga nebo charakteristické prvky. Budou proto ekologickým způsobem zničeny nebo využity jako druhotná surovina,“ dodal mluvčí pardubických celníků Kánský.

Video a foto: Celní úřad pro Pardubický kraj