Vykročte vstříc zážitkům krajinou Posázaví a poznejte příběhy tajuplného kopce Melechov

Tvrz Melechov. Kraj Vysočina. Foto: Anna Petruželková

V krásné přírodě Českomoravské vrchoviny mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou leží vrch Melechov. Tento tajuplný kopec s mírnými svahy a mechovým lesem nadchne nejednoho zvídavého vandrovníka po naší vlasti. Vypravte se na toulku za málo známými přírodními i historickými pozoruhodnostmi přírodního parku Melechov. 

Jaký itinerář si připravit? 

Melechov kopec – Zeměměřičská věž – Melechovská studánka – Památník II. světové války – Zřícenina středověké tvrze Melechov. A vzhůru na výlet!

Zeměměřičská věž, Melechov. Kraj Vysočina. Foto: Anna Petruželková

Vyjít za pozoruhodnostmi Přírodního parku Melechov můžete z obce Rejčkov (po červené značce) nebo Mstislavice (po zelené značce). Každopádně z obou míst překonáte vrchol kopce Melechov (715 m). Nedaleko jeho vršku stojí betonová stavba. Občas se jí říká rozhledna, ale ve skutečnosti se jedná o zeměměřičskou věž vysokou 16 metrů. Shlížet do kraje z ní nemůžete, není přístupná veřejnosti. Označuje totiž evropsky významný geodetický bod. I tak má ale tohle místo tajemnou atmosféru.
Malou odbočkou po žluté značce, asi 200 m pod věží, najdete Melechovskou studánku a smírčí kříž. Je to příjemné místo, vybízející k odpočinku a relaxaci.
Turistický rozcestník u věže vás nasměruje k další výletní zastávce, kterou je Památník II. světové války na Melechově. Tvoří ho veliký balvan s připevněnou destičkou připomínající seskok sovětských parašutistů na sklonku války.

Tvrz Melechov. Kraj Vysočina. Foto: Anna Petruželková

Od balvanu pokračuje lesní cesta po zelené turistické značce až k rozcestníku Melechovská tvrz-odb. Od ní nebudete stoupat, ale naopak sestupovat k tvrzi Melechov. V romanticky působivém prostředí si můžete v klidu, místo není nikterak turisty obléhané, prohlédnout a prozkoumat zříceninu gotické věže, jejíž pojmenování bylo Melechovská, Nelechovská nebo Koutecká. Postavena byla ve 14. století, dnes tu uvidíte zbytky věžovité stavby čtvercového půdorysu, snad část paláce. Okolo jsou dosud patrné příkopy. Zřícenina, bez vstupného, vás očekává po celý rok. 

Tvrz Melechov. Kraj Vysočina. Foto: Anna Petruželková

Turistické informace

Trasa výletu vede Přírodním parkem Melechov po zelené, žluté a červené turistické značce. Jednosměrná cesta má délku 7 km. Terén má spoustu nerovností, a proto, plánujete-li rodinný výlet kočárkem, nechejte jej raději doma a vezměte si s sebou nosítko. Cesta není vhodná pro handicapované. 

Místo

Kraj: Vysočina
Okres: Havlíčkův Brod
Obec: Kouty

Kontakt

Obec Kouty 19
584 01 Ledeč nad Sázavou
telefon: +420 569 738 124
e-mail:
obeckouty@seznam.cz
www.kouty-ledecsko.cz

Informační centrum Ledeč nad Sázavou
Husovo náměstí 60
58401 Ledeč nad Sázavou
tel.: +420 569 721 471, +420 731 612 459
e-mail:
ic@ledecns.cz
www.ledecsko.cz

Turistický rozcestník, Melechov, Kraj Vysočina. Foto: Anna Petruželková