KORONAVIRUS: Česko dnes přešlo do 5. stupně systému PES, zahájeno bylo očkování

Zdroj: pixnio

Česko – Počínaje dnešním dnem přešlo Česko na základě rozhodnutí vlády a epidemiologických dat do nejvyššího stupně rizika dle systému PES. Kromě toho vybrané české nemocnice obdržely první dodávku vakcíny proti nemoci covid-19 a byli naočkování první lidé, kteří se řadí mezi rizikové. Jak bude vakcinace pokračovat a kdy by se mohl začít běžný život vracet do normálu?

Ačkoliv aktuální epidemiologická data nenaznačují, že by situace v Česku byla příliš kritická, podle slov Romana Prymuly jsou čísla zkreslena uplynulými svátky – na testy totiž mířili v podstatě jen lidé, kteří měli objektivní příznaky nemoci, příp. test nutně potřebovali. Stávající index rizika tedy ve většině republiky (konkrétně v 11 krajích) klesl na hodnotu 71, což by značilo čtvrtý stupeň rizika. Za včerejšek ale bylo provedeno jen okolo 8 000 testů, z nichž cca 3 000 vykázaly pozitivitu, tj. 36 % ze všech provedených testů bylo pozitivních. Počty hospitalizovaných se stále drží na hranici 4 000. Jak Prymula dodal, během příštího týdne budou čísla opět stoupat ruku v ruce s tím, jak lidé opět opustí své domovy. Přitom ode dneška v Česku platí tvrdá omezení pojící se právě s pátým rizikovým stupněm.

Zatímco běžně po Vánocích lidé mířili nakupovat ve slevách či měnit nevhodné dárky, aktuálně nic z toho možné není. V provozu jsou pouze obchody s potravinami, lékárny, drogerie, optiky. Supermarkety navíc musely radikálně omezit sortiment pouze na zboží základní potřeby. Omezen je také volný pohyb, mezi 21.00 a 5.00 ráno by se lidé neměli venku vůbec zdržovat (s výjimkou cest do a z práce), a samozřejmě jsou zcela mimo provoz ubytovací kapacity, lyžařské vleky, restaurace (ty mohou fungovat jen v režimu výdejního okénka), služby apod.

Očkování

Právě dnes bylo v Česku zahájeno také očkování proti novému typu koronaviru, během zítřka budou vakcíny rozvezeny do jednotlivých krajů. Vakcín bylo do Česka zatím dodáno necelých 10 000 a byly vyhrazeny především pro zdravotníky a vybrané seniory. „Jedná se o takovou symbolickou předfázi, očkování vakcínou značky Pfizer bude pokračovat, vakcína k nám bude pravidelně proudit v dalších měsících,“ upřesnil ministr zdravotnictví Blatný s tím, že zatím budou očkovat jen vybraná centra, která jsou k tomu určena a mohou zajistit speciální chladicí mechanismus (vakcína společnosti Pfitzer vyžaduje při skladování velmi nízké teploty kolem minus 70 stupňů). Následně by se počet očkovacích center měl rozšířit – a to dle toho, které další vakcíny budou schváleny.

Jak také Blatný uvedl, daří se zajistit o něco více dávek vakcín, než byl původní záměr, takže je reálný předpoklad, že během léta bude naočkována taková část populace, která je potřebná k tomu, aby se to na průběhu, resp. šíření onemocnění, projevilo. „Již přibližně 30% proočkovanost má vliv na šíření, ale cílíme na 60 -70 %, snad to bude vše během léta,“ dodal Blatný. Tou dobou by v ČR již měly být dostupné i další vakcíny, a to i ty, které bude možné podávat v běžných podmínkách a na vakcinaci se tak budou moci podílet i praktičtí lékaři. Přibližně v březnu by podle slov Blatného měla být vakcína dostupná také pro běžnou veřejnost e ne jen pro ty, kteří spadají do rizikových skupin a jejichž očkování je – jak Blatný uvedl – tím nejdůležitějším pro omezení vlivu epidemie.

Očkování přitom nezačalo jen v Česku, ale napříč všemi zeměmi EU, přičemž Unie chystá další dodávky vakcín pro všechny státy. Prozatím je objednáno na 300 milionů dávek vakcíny od společnosti Pfitzer (vyžaduje dvojí aplikaci), další společnosti ještě vývoj neukončily, v dohledné době by mělo být schváleno sérum zn. Moderna, toho ale EU zatím objednala jen 80 mil. dávek. Obavy pak budí nový – nakažlivější – kmen koronaviru, zatím ale nejsou důkazy, že by stávající vakcíny neměly zabírat i na něj. Přesto napříč světem panuje vůči vakcínám jistá míra nedůvěry – běžně totiž vývoj vakcín probíhá v řádu let, vakcína na koronavirus ale vznikla během 10 měsíců. Přesně známy také nejsou možné vedlejší účinky vakcinace, objevují se např. alergické reakce apod. Nejvyšší míra nedůvěry vůči očkování napříč Evropou panuje ve Francii, kde každý třetí Francouz považuje očkovací látku za nebezpečnou.