Pokochejte se majestátností starokladrubských koní v Kladrubech nad Labem

Budova stájí v hřebčíně a nádvoří
Prohlédněte si nejstarší hřebčín u nás. Zdroj: Palickap

 

Pokud patříte mezi milovníky koní a historie, určitě byste měli navštívit národní hřebčín v Kladrubech nad Labem a hřebčín ve Slatiňanech, které jsou domovem velkolepých kladrubských běloušů a vraníků.

Starokladrubský kůň je nejstarší české plemeno chované více než 400 let, které bylo vyšlechtěné speciálně pro tažení kočárů našich císařů a králů. Pro ceremoniály císařského dvora byli využívaní bělouši, vraníci sloužili církevním hodnostářům. Toto plemeno je silné a majestátné, v lidech často vzbuzuje obdiv.

Královských stájí v Evropě je jen málo. Můžeme je najít v Anglii, Holandsku či Dánsku. Tyto stáje s hřebčínem v Kladrubech nad Labem spolupracují a mají dlouhodobý zájem o starokladrubského koně. To podtrhuje důležitost tohoto plemena a hřebčína, který od roku 2019 patří do světového dědictví UNESCO.

V roce 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce areálu hřebčína, díky které získal zpět svůj klasicistní vzhled a návštěvníci mohou navštívit nové okruhy a expozice. Kromě prohlídek hřebčín každoročně pořádá několik velkých slavnostních akcí. Mezi ty nejznámější patří Den starokladrubského koně v květnu či dubnový Rudolfův pohár – mezinárodní závody ve spřežení.

Prohlídkové okruhy:

Kladrubech nad Labem se můžete těšit na komentovanou prohlídku stájí, zámku s kočárovnou či lesovny. Můžete také vystoupat na 17 metrů vysokou rozhlednu a užít si pohled na královské stáje z výšky.

Na prohlídce jedné z našich nejstarších stájí se setkáte s krásnými starokladrubskými koňmi – s koňmi císařů a králů. Seznámíte se se složitým procesem, kterým musejí projít všechna hříbata, než se z nich stanou chovné klisny a plemenní hřebci.
Na zámku v Kladrubech se přenesete do dob císaře Františka Josefa I. a jeho manželky zvané Sisi. Projděte se v komnatách a sálech a nechejte si vyprávět o jejich zvláštních zvycích a podivuhodných osudech.
kočárovně budete mít příležitost si prohlédnout soukromý kočár císaře Ferdinanda I. či státní kočár T. G. Masaryka a další nádherné kočáry. Nechte se uchvátit císařským osmispřežím a v muzeu se ponořte do více než 500 let dlouhé historie chovu starokladrubských koní.
Prohlédněte si také jednu z nejstarších roubenek v kraji a za ní si užijte simulátor jízdy v kočáře. Nasedněte do kočáru, nasaďte si brýle pro virtuální realitu a projeďte se krajinou Kladrubského Polabí.

Hříbata a klisny ve stáji
Projděte si stáje a podívejte se na starokladrubské koně a hříbata zblízka. Zdroj: Palickap

Ve Slatiňanech u Chrudimi neváhejte navštívit stáje, kočárovnu, historickou sedlovnu rodu Auerspergů nebo výcvikové středisko

Vstupenky:

Vzhledem k velkému zájmu o prohlídku hřebčína doporučujeme využít možnost zakoupit si vstupenku pomocí elektronického rezervačního systému, který je dostupný ZDE.

Ceny prohlídek závisí na zvoleném okruhu a na tom, zda je prohlídka v českém či cizím jazyce. Za prohlídku stájí zaplatíte v základním vstupném 200 Kč, oproti tomu za výšlap na rozhlednu jen 20 Kč.

Hlavní prohlídková sezóna je zpravidla od 1. 4. do 30. 9. Je však možné zarezervovat si prohlídku i mimo hlavní návštěvnickou sezónu.

 

Místo:

Kraj: Pardubický
Okres:
Pardubice
Obec:
Kladruby nad Labem

Kontakt

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Kladruby nad Labem č.p. 1
533 14 Kladruby nad Labem

Tel: +420 601 191 580
E-mail: kladruby@nhkladruby.cz
Web: https://www.nhkladruby.cz