Jak na Nový rok, tak po celý rok aneb silvestrovské rady, jak zvýšit blahobyt v novém roce

Ilustrační foto

Říká se, že jak na Nový rok, tak po celý rok. Chybí nám však spolehlivé statistické údaje, podle kterých bychom mohli daný výrok potvrdit, či zamítnout. Z nějakého neznámého důvodu Český statistický úřad ještě neinvestoval finanční prostředky získané z našich daní do seriózního zkoumání tohoto důležitého tvrzení. Přitom pokud by se ukázala alespoň 51% pravděpodobnost (což lze přibližně srovnat se spolehlivostí některých testů na Covid a možná i s pravděpodobností dlouhodobé účinnosti některých Covid vakcín), pak by bylo vhodné podniknout určitá vládní opatření, která by cíleně směřovala ke zvýšení hospodářské prosperity právě v Novém roce, tedy prvním dni nového roku.

Diskutabilní novoroční volno

Za prvé by bylo potřeba zrušit 1. leden jakožto státní svátek a učinit z něj normální pracovní den. Jak totiž může ekonomika po celý rok prosperovat, když se právě v onen rozhodný 1. leden válejí všichni za peníze svých zaměstnavatelů doma? Navíc, mnozí zaměstnanci si pak tento novoroční zvyk nepracovat pohotově přenášejí do celého nového roku jen s tou změnou, že se neválejí doma, ale v práci.

Nulová nezaměstnanost

Za druhé by bylo potřeba, aby na Nový rok pracovali skutečně všichni, protože si samozřejmě v celém novém roce přejeme nulovou nezaměstnanost. Takže by museli nastoupit do zaměstnání také ti, kteří tradičně a rádi setrvávají v nerušeném odpočinku na úřadech práce, přičemž pobírají nejrozmanitější sociální dávky.

Podpora trhu

Obecně je známo, že dostatečná poptávka je hnacím motorem prosperující ekonomiky. A kdo tvoří poptávku? Kromě jiného, každý z nás svými výdaji. Na Nový rok bychom tedy měli všichni uloženo jako občanskou povinnost udělat si radost koupí nějakého drobnějšího výrobku českého producenta – například náklaďáku kopřivnické Tatry, ti méně movitější pak třeba osobního vozu značky Škoda.

Bonusový program Longarbeit

Pokud byste náhodou neměli na tuto novoroční investici dostatek peněz, pak byste mohli zažádat o bonus ze státního programu zvaný „Longarbeit“, který by vám umožnil vydělat si zbylou částku novoroční prací přesčas. Stát by tento program financoval z prostředků, které by ušetřil díky propuštění poslanců. Jejich existenci by nahradil poradní radou sestávající z deseti jasnovidců. Tímto opatřením by značně poklesly státní výdaje, přičemž kvalita výsledné činnosti by zůstala plně zachována, běžný občan by tedy neznamenal žádného rozdílu.

Neléčit, ale uzdravovat

Určitou změnu by doznalo také naše zdravotnictví. Lékaři by dostávali body ne za léčené pacienty, jež doživotně polykají prášky (s jejichž vzrůstajícím množstvím výrazně vzrůstá riziko nežádoucích účinků), ale za pacienty vyléčené, tedy skutečně uzdravené. Je tedy smutnou pravdou, že mnozí lékaři by si na Nový rok příliš nevydělali.

A pokud by platilo, že jak na Nový rok, tak po celý rok, pak by již bylo díky pranostice o zbytek roku dobře postaráno…