Tato nejznámější magistrála Krkonoš vám nabídne úchvatné výhledy na českou i polskou stranu hor

Informační tabule a lidé na cestě
Vydejte se na tůru napříč Krkonošemi. Foto: Správa KRNAP, www.krnap.cz

Procházka napříč Krkonošemi po Cestě česko-polského přátelství je dlouhá 28 km a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš. V zimě budete mít příležitost ocitnout se v zasněžené krajině jako v pohádce, v létě naopak poznat rozsáhlou faunu a flóru pohraniční oblasti.

Cesta česko-polského přátelství je hřebenová, červeně značená turistická trasa propojující východní a západní Krkonoše. Po celé délce kopíruje nebo občas protíná hranici s Polskem. Díky mnoha zajímavým místům a hřebenům si na ní užijete výhledů víc než dost.

Výhled
Po cestě se vám naskytnou nádherné výhledy na Krkonoše i polská pohoří. Foto: Správa KRNAP, www.krnap.cz

Trasa začíná v západních Krkonoších na rozcestí pod Tvarožníkem (nad oseckou boudou), kam se nejlépe dostanete z Rokytnice nad Jizerou nebo z Harachova. Dál vede přes Špindlerovu boudu a Sněžku až na Pomezní boudy v nejsevernější části Horní Malé Úpy. Po celou dobu cesty vás povedou české směrovky se vzdálenostmi v kilometrech, ale i směrovky polské se vzdálenostmi v hodinách.

Když se vydáte od rozcestníku pod Tvarožníkem po červeně značené turistické trase, dojdete kolem České budky ke Sněžným jámám. Jsou to mohutné ledovcové kary na severním a východním svahu Vysoké Pláně. Dále pokračujte přes Mužské a Dívčí kameny na Petrovu a Špindlerovu boudu – komplex horských bud, které jsou v současné době v rekonstrukci po požáru.

Dívčí kameny ukazatel
Po cestě budete procházet kolem Dívčích a Mužských kamenů. Foto: Správa KRNAP, www.krnap.cz

Odtud budete muset stoupat úbočím Malého Šišáku a mířit do Polska ke skále Slonecznik nad jezery Wielki a Maly Slaw. Cesta vás poté povede zpět do Česka do Obřího sedla. Přes vrchol Sněžky cesta dál pokračuje přes Svorovou horu až k hraničnímu přechodu Pomezní boudy. V závěrečném úseku trasy hranici opisuje polská modrá turistická trasa, zatímco červeně značená Cesta česko-polského přátelství si cestu zkrátí přes české území.

Skála Slonečnik
Skála Slonečnik v Polsku. Foto: Správa KRNAP, www.krnap.cz

Nemusíte trasu absolvovat celou, je možné se na ni napojit v různých místech a tím si ji zkrátit o kolik budete potřebovat. Cestu je však možné absolvovat pouze pěšky nebo na běžkách..

 

Místo:

Kraj: Královehradecký
Okres: Trutnov
Město: Špindlerův Mlýn

 

Kontakt:

Správa Krkonošského národního parku

Dobrovského 3
543 01 Vrchlabí

Tel: +420 499 456 111
E-mail: info@krnap.cz
Web: www.krnap.cz