KORONAVIRUS: Epidemiologická situace je riziková, Blatný čeká zlepšení. Zdravotnickému systému by prý ulevilo otevření škol

Zdroj: online vysílání

Česko – Jako každý pátek, i dnes se konala pravidelní datová tisková konference ministerstva zdravotnictví týkající se stávající epidemiologické situace. Kromě toho byl tématem také aktuální stav v nemocnicích. Jak mj. uvedl ministr Blatný, systému by ulevilo, kdyby se znovu otevřely školy, protože množství zdravotnického personálu je namísto v práci doma, musí se totiž starat o vlastní děti…

Počty nově nakažených nemocí covid-19 v posledních dnech významně rostly, a dokonce přesahovaly i 17 000. Jak v této souvislosti uvedl Ladislav Dušek (ÚZIS), „stávající epidemiologická situace v České republice je bohužel stále riziková, jsme ve fázi rostoucí rychlosti epidemie covid-19, reprodukční číslo je větší než 1.“ Dle jeho slov je ale důležitější to, v jaké struktuře jsou lidé diagnostikováni, resp. kolik z nich je ve skupině zranitelných. Data však ani v tomto ohledu nejsou příliš optimistická a právě v těchto skupinách se nákaza také šíří. To dokládá také růst hospitalizovaných, jejichž počet již přesahuje 7 000, rostou i počty těch, kteří jsou ve vážném stavu.

Mnoho testů = mnoho pozitivních?

Podle Duška pak s vysokými přírůstky nesouvisí jen přetrvávající komunitní šíření viru, ale údajně také velký počet testů, které jsou prováděny. „Testy samozřejmě nejsou příčinou, ale tím, že se denně realizuje kolem 60 -70 000 testů, roste pravděpodobnost zachycení nových případů,“ prohlásil Dušek. Blatný, který až pod nátlakem musel uznat, že ani očkování není plnou ochranou před nákazou (až do včerejška tvrdil pravý opak), pak Duškovu tezi potvrdil s tím, že česká čísla nelze srovnávat s těmi v zahraničí, jelikož na nové záchyty je třeba nahlížet také perspektivou četnosti a způsobu testování.

Pokles nakažených na obzoru?

Bez ohledu na to, co přesně je tedy příčinou dalšího šíření koronaviru v Česku, se pak Dušek s Blatným shodují v tom, že snad počínaje dneškem by mohlo začít docházet k poklesu nových pacientů s nemocí covid-19, což do jisté míry předznamenal i včerejšek, kdy počty nově diagnostikovaných klesly pod 15 000. „Uvidíme příští týden, zda se situace začne lepšit. I když si to přejeme, v nemocnicích bychom to viděli až s týdenním zpožděním. Zátěž nemocnic je nesmírná a nelze aktuálně uvažovat o dalším uvolňování ochranných opatření, nikdo si nepřeje, aby se ta situace ještě zhoršovala,“ shrnul Blatný, který opět neopomněl zdůraznit, jak důležité je, aby lidé opatření dodržovali. „Jasné je, že nemocnice odráží to, jak fungují ochranná opatření – ta fungují tak, jak je respektujeme,“ uvedl přímo.

Na jistou míru nekonzistentnosti všech zaváděných opatření (což je ostatně také důvod, proč mnozí již nad všemi opatřeními jen mávnou rukou) přitom sám záhy poukázal, když uvedl, že zdravotnickému systému by ulevilo, kdyby se opět otevřely školy – o což opozice opakovaně a marně žádala…„Hlavním limitem nemocnic je v současné době zejména personál, možnosti jeho navýšení jsou téměř vyčerpány, zlepšení by mohlo přinést zlepšení zdravotního stavu personálu a jeho očkování a také otevření škol – aby se zdravotníci mohli vrátit do práce,“ prohlásil ministr zdravotnictví. Dle dostupných dat je přitom kapacita zdravotnického systému téměř vyčerpána, akutní péče je však minimálně prozatím zajištěna.