KORONAVIRUS: Dle ministra Blatného o zpřísnění opatření rozhodnou následující dva dny, vysoká čísla nově nakažených přičítá pečlivosti Česka

Zdroj: online vysílání

Česko – V minulém týdnu se počty nově diagnostikovaných pacientů s nemocí covid-19 pohybovaly na hranici 17 000. Zdravotnický systém je přetížen, ministerstvo zdravotnictví ale čeká, zda se situace během první poloviny tohoto týdne „nezlomí“. Údajně by se totiž měla projevit opatření zavedená 27. prosince. Vysoké počty nově nakažených jsou však podle slov Blatného výsledkem masivního testování a také pečlivého vykazování nakažených ve srovnání s jinými zeměmi…

„Epidemiologická situace není růžová, ale v průběhu víkendu – tak jako to bývá – došlo ke snížení čísel. Musíme však vyčkat ještě 2-3 dny, zlepšení v nemocnicích by se ale i tak projevilo nejdříve za týden,“ shrnul Blatný s tím, že nelze vyloučit ještě přísnější protikoronavirová omezení a zákazy. Vláda však žádné nové restrikce zatím neschválila a není ani známa jejich možná podoba. „Konkrétní návrhy zatím nepadly, věřím, že to nebude potřeba, ale vyloučit to nelze,“ dodal k tomu ministr zdravotnictví.

Index rizika systému PES přitom dnes klesl na hodnotu 84, což je nejméně od počátku roku. Včera přibylo 4 200 nových případů, což je o cca 2 000 méně než minulou neděli. Nejhorší je pak – z hlediska zdravotnického systému – situace v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Momentálně je v Česku celkem infikováno 159 753 osob. Podle Blatného však rozhodně Česko ze srovnání s dalšími evropskými zeměmi nevychází nijak špatně – a to jak z hlediska zavedených protiepidemických opatření, tak ani z hlediska počtu nových případů. „Je jasné, že napříč celou Evropou prochází koronavirus tak, že všechny země zasahuje závažně, velké rozdíly v tom nejsou,“ uvedl s tím, že opatření – od omezení zákazu vycházení přes uzavření restaurací, obchodů, škol až po zákaz konání kulturních či sportovních akcí – jsou všude podobná.

„Za naprosto zásadní informaci považuji srovnání mezinárodních dat z hlediska testování a morality – dosud nedošlo ke sladění metodiky pro sběr těchto dat, což vede k tomu, že hlášení úmrtí i testování je ovlivněno tím, jakým způsobem to která země dělá, někde se podhodnocuje, jinde nadhodnocuje,“ prohlásil Blatný pravděpodobně v reakci na fakt, že Česko se aktuálně umisťuje na předních příčkách celosvětových statistik z hlediska počtu nově nakažených a zesnulých v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Očkování na obzoru?

Navzdory slovům premiéra Babiše, že v pondělí do Česka dorazí 20 000 kusů vakcíny od společnosti Moderna, tato dodávka bude o den opožděna a navíc vakcín bude dodáno jen 8 000 kusů. Přesto jsou vládní představitelé přesvědčeni o tom, že Česko očkování zvládá a je na něj připraveno. Podle slov Blatného by mělo být možné očkovat až 100 000 osob denně, česká vláda má v plánu využít také rady z Izraele, kde očkování postupuje nejrychleji na světě.

V přípravách očkování se kromě hejtmanů jednotlivých krajů, kteří se rozhodli příliš na vládní strategii nespoléhat, angažuje také předešlý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Na přípravě strategie, podle které by během ledna a února mělo být naočkováno kolem půl milionu lidí (zatím počet naočkovaných překročil 20 000) se pak podílí také ministr vnitra Hamáček, podle nějž by se v menších obcích mohl pro očkování využít systém běžně využívaný při volbách.