KORONAVIRUS: Babiš s Blatným představili centrální rezervační systém pro očkování. Jak by měl fungovat?

Zdroj: online vysílání

Česko – Od zítřejších osmi hodin ráno by měl být dostupný centrální rezervační systém pro očkování. Prozatím bude určen jen pro seniory ve věku nad 80 let, těm však při registraci mohou pomoci blízcí, případně je možné, aby se obraceli na linku 1221.

Registrovat se jako „zájemce o očkování“ bude možné počínaje zítřkem na webové stránce crs.uzs.cz. Samotná registrace začíná zasláním kódu na mobilní telefon (tj. je třeba uvést své mobilní číslo), po jeho obdržení se člověk dostane k formuláři, kde vyplní jméno, pojišťovnu a zdravotní problémy, čímž potvrdí, že se chce nechat naočkovat. Následně na mobil dorazí druhý kód – na jeho základě si lze vybrat místo a čas očkování, pokud místo nebude, člověk se ocitne na čekací listině. Systém pak sám prostřednictvím sms bude informovat o tom, že se na očkování již lze dostavit.

Systém vs. chaos

Stěžejním kritériem při registraci je pak samozřejmě věk, proto je nutné uvést při registraci také rodné číslo, příslušným dokladem se člověk musí prokázat také u očkujícího lékaře nebo v očkovacím centru. Není zatím ovšem přesně známo, jak a kdy budou zaregistrovaní své uvedené zdravotní problémy dokládat, příp. jak budou dokazovat, že o někoho rizikového pečují. Stejně tak není jasný ani systém tvorby seznamu náhradníků, tedy těch, kdo dostanou očkovací látku, když někdo z původního seznamu z různých důvodů vypadne. O tom, že systém je spíše chaosem než systémem, pak vypovídá i včerejší kauza Státního zdravotního úřadu, jehož ředitel dnes odstoupil – dodávka 1 000 vakcín byla totiž rozdělena mezi zaměstnance a jejich rodinné příslušníky, a to bez ohledu na jakýkoliv systém prioritizace, o níž stále mluví Blatný.

Centrální systém by v základu měl přinášet také přehled o tom, kde a kolik vakcín je k dispozici, a také kde jsou dostupné jehly, stříkačky apod. Dle toho by mělo jít údajně dobře plánovat související distribuci, např. právě dnes měl ale systém podle šéfa asociace hejtmanů rozsáhlý výpadek.

Jak v očkování postupujeme?

70 680, to je dle dostupných informací počet již naočkovaných dávek vakcín. Mnohem důležitější je ale právě struktura těch, kdo vakcínu dostávají, tj. jak velká část zdravotníků a seniorů je naočkovaná. V případě zdravotníků platí, že čím víc je jich naočkovaných, tím se sníží riziko nedostatku personálu, u seniorů očkování zase snižuje pravděpodobnost, že se s covidem-19 dostanou do nemocnice. Transparentně ale žádná z těchto informací zatím dostupná není.

Podle slov Andreje Babiše pak očkujeme rychle, což v kontextu toho, jak (skutečně rychle) postupují jiné země, nezní příliš věrohodně. V Česku je navíc již fyzicky dostupných dalších 100 000 dávek vakcíny, která zatím naočkována nebyla a neví se proč – zda ještě neproběhla související byrokracie a nebo vakcíny jen někde leží.

V každém případě minimálně v dohledně době zatím očkování není žádným vítězství, proočkovanost se totiž podle slov odborníků začne projevovat např. u zdravotníků až koncem února. Populace jako taková pak pocítí pozitivní dopady až poté, kdy se očkovací budou počítat v desítkách procent.

Aktuální stav

Ve středu přibylo 10 854 nových případů onemocnění covid-19, což je o třetinu méně než před týdnem. Snížilo se také reprodukční číslo, to již nepřesahuje hodnotu 1. „Číslo, které teď máme, nám ukazuje, že můžeme být obezřetně optimističtí. Čísla jsou stále vysoká, důležitý údaj ale je, že se mírně snížil podíl nemocných seniorů,“ uvedl ministr Blatný s tím, že právě ze skupiny seniorů ve věku 65+ každý třetí či čtvrtý končil s těžkým průběhem nemoci v nemocnici. Na rozvolnění ale podle Blatného zatím čas není, naopak je třeba udělat vše pro to, abychom ulevili nemocnicím, kde denně stále přibývá cca 700 osob s novým typem koronaviru.