KORONAVIRUS: Registrace k očkování od rána kolabovala, Babiš i Blatný však systém hájí

Zdroj: modernhealthcare.com

Česko – Počínaje dnešními osmi hodinami ráno se v Česku rozběhl (spíše rozklopýtal) registrační systém pro zájemce o očkování. Registrovat se mohli všichni zájemci ve věku nad 80 let, tedy bylo poměrně jasné, že tuto úlohu ve většině případů budou muset zastat blízcí seniorů, příp. s online registrací budou muset pomáhat zaměstnanci ad hoc zřízených call center. Systém se však zejména v ranních hodinách potýkal se závažnými problémy, kolaboval a registrační sms zprávy odcházely i s téměř hodinovým zpožděním. Konkrétní termín očkování přitom na konec získalo jen pár tisíc seniorů, ostatní, kteří byli zaregistrováni (tj. 110 000 osob), pak budou muset volná místa sami online průběžně kontrolovat…V Česku je přitom cca 440 000 osob starších 80 let.

Na spuštění rezervačního systému na adrese crs.uzis.cz dnes čekalo obrovské množství zájemců o očkování. Bohužel se však v praxi opět ukázalo, že tolik zdůrazňovaná připravenost Česka na tyto registrace je spíše jen toužebným přáním premiéra a ministra zdravotnictví, než realitou. Např. problém s nechodícími přihlašovacími sms zprávami následně ministr zdravotnictví „hodil“ na mobilní operátory, které přitom dle jejich vyjádření nikdo z vlády o tom, že by měli posílit síť právě kvůli zasílání stovek tisíc registračních zpráv, neinformoval. V téže rétorice pokračoval i Babiš. „Večer to vyhodnotíme, ale je to velký nápor, a pokud operátoři nestíhají posílat smsky, je třeba si uvědomit tu situaci.“ Podle Blatného navíc měli operátoři zareagovat sami, a to na základě informací z médií…

Vše funguje!

Bez ohledu na nespočet stížností na nefunkční systém však Babiš následně tvrdil, že se nejedná o žádný kolaps, ale pouze o přetížení. „Systém funguje, funguje dobře, kdyby nefungoval, nemohli by tam být zaregistrovaní,“ uvedl přímo Babiš. Někteří zájemci tedy dostanou první dávku vakcíny už zítra, jiní ale získali termín až v únoru. Některé opoziční strany chtějí s vládou o systému očkování debatovat i v poslanecké sněmovně, Babiš k tomu ale nevidí důvod. „Oni umí všechno nejlíp, nevím, co bych jim vysvětloval,“ shrnul premiér, který se mimochodem sám prohlásil za koordinátora vakcinace.

Problémem je také fakt, že senioři, kterým nebyl přidělen očkovací termín, by měli systém denně kontrolovat, zda se náhodou nějaká místa neuvolnila, sám systém je na to totiž upozornit zatím neumí. „Je potřeba ten systém kontrolovat. Senioři mohou požádat rodinné příslušníky, aby to každý den kontrolovali, pracujeme na zavedení automatizovaných sms zpráv. V současné době je kapacita na sms zprávy využívána prioritně k tomu, aby se posílaly ty, co jsou nezbytné,“ uvedl k tomu Blatný. I vůči tomuto postupu se objevuje množství výhrad.

Aktuální epidemiologická situace

Jak naznačují průběžná data nově nakažených za poslední týden, jejich počty se postupně snižují. Aktuálně tak v Česku již není ani jeden kraj, který by v rámci systému PES odpovídal nejvyššímu – pátému – stupni rizika. Ve všech 14 krajích již index rizika odpovídá stupni čtvrtému, nejlepší situace je pak v hlavním městě (index rizika 61). Celorepublikový index rizika dnes navíc opět klesnul, a to na 72 bodů. Stejně tak pokleslo reprodukční číslo R, které značí, kolik dalších osob se nakazí od jednoho pozitivního, to nyní dosahuje hodnoty 0,72. Jelikož je ale zatím velmi zatížen zdravotnický systém a hospitalizováno přes 7 000 osob, Blatný vylučuje, že by se v dohledné době cokoliv rozvolňovalo.