KORONAVIRUS: Tužku a sněhule dětem od zítřka koupíte, do školy se ale v lednu nevrátí

Zdroj: online vysílání

Česko – Vláda dnes jednala o prodloužení nouzového stavu a také o tom, jak změnit sortiment „nezbytného zboží“. Otevření škol zatím není na pořadu dne.

Zatímco počty nově diagnostikovaných s onemocněním covid-19 se zdají být již poměrně příznivé, zátěž nemocnic je stále značná. Kromě toho ministr zdravotnictví oznámil, že během zítřka by měl být potvrzen také výskyt britské mutace viru na českém území. „Zdá se, že asi 10 % vzorků, které jsou vyšetřovány, může vykazovat tuto mutaci. I v zahraničí je to cca 10-15 %. Tato mutace není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 % rychleji. Takže to, co by se stalo za 10 dnů, se může stát už během šesti dnů,“ shrnul. Dle jeho slov je tedy pravděpodobné, že tato mutace viru dříve nebo později převládne a nyní je tedy čas na to připravit se. To pak v podání Blatného znamená dodržování opatření a také (v Česku stále drhnoucí) očkování.

Jak PES (marně) štěká

Ačkoliv dle aktuálních čísel by se Česko již ve středu mohlo posunout z pátého – nejrizikovějšího – stupně do stupně č. 4, v praxi se ukazuje, že pravidla systému PES jsou poměrně flexibilní. Ačkoliv pravidlem pro snížení rizikového stupně by tedy mělo být sedmidenní udržení příslušných hodnot, vláda se zatím k žádnému uvolňování nechystá. Ba naopak, opět by se měl prodlužovat nouzový stav.

„Vláda odsouhlasila žádost o prodloužení nouzového stavu, žádáme o prodloužení o 30 dnů, logika je jasná, jakkoliv se situace zlepšuje a denní nárůst nakažených a hospitalizovaných klesají, stále jsme ve velmi rizikové situaci. Musíme proto pokračovat v opatřeních, která zabrala a vedla k tomu, že epidemie kulminovala a nyní klesá. Ukazuje se, že ve stupni číslo 5 bude ještě třeba nějakou dobu setrvat, a to vyžaduje nouzový stav,“ oznámil ministr Hamáček. Ten zároveň uvedl, že věří v racionalitu opozice a v to, že všichni poslanci si uvědomí, že jiná alternativa neexistuje a že neprodloužení nouzového stavu nebo jeho podmiňování je hra s ohněm. Tentýž názor pak sdílí i ministr Blatný. „Prodloužení nouzového stavu bylo vládou jednoznačně přijato, všichni si uvědomujeme, že ta situace vyžaduje toto řešení. Nouzový stav je nutností,“ shrnul.

Změny v „nezbytném zboží“

Jedinou změnou v restrikcích se tak od zítřka, 19. ledna, stane rozšíření sortimentu považovaného za „nezbytný“. V rámci maloobchodního prodeje tak bude umožněn prodej sortimentu papírnictví, dětského oblečení a dětské obuvi. „Důvod je zřejmý, od 27. prosince i s ohledem na sezonnost se množí požadavky rodin na to, aby bylo možné koupit malým dětem oblečení a obuv. Je to sice dostupné na internetu, ale chápeme, že ne všichni se k internetu dostanou a zkoušení může být problém,“ upřesnil Havlíček.

V praxi pak prodejci, kteří mají v obchodě např. jen 30 % dětského zboží, mohou otevřít, ale ostatní sortiment prodávat nesmějí. „Rodiče dětem boty koupit mohou, ale sobě ne, tak je to férové, jinak bychom totiž museli otevřít mnohem více prodejen,“ objasnil Havlíček. Zatímco děti tedy budou mít alespoň tužky a sněhule, do škol se jen tak (s výjimkou prvních a druhých tříd, kde již docházka byla obnovena) nepodívají. Ministr školství Plaga totiž na sociálních sítích informoval, že současný režim bude ve školách trvat i v týdnu od 25. ledna.