Císařovna Sisi – byla krásná, štěstí jí to ale nepřineslo

Císařovna Alžběta Bavorská

Jméno Sisi je známé – filmové snímky o její lásce k císaři Františku Josefu I. jsou krásné (v hlavní roli se tu ukázala kupříkladu Romy Schneiderová), ale idealizované.

Vyvzdorovaná nevěsta

František Josef I. se měl původně oženit se svojí sestřenicí Helenou, které se říkalo Nené – jenomže se zamiloval do její mladší sestry – šestnáctileté Alžběty Amálie Evženie Bavorské (1837 – 1898), které se zase říkalo Sisi. Navzdory tomu, že se jeho matka snažila řídit mu život a Sisi se jí zdála příliš rozpustilá a nezpůsobilá k životu u dvora, vydupal si toto manželství.

Roku 1854 se konala svatba ve vídeňském kostele nedaleko Hofburgu a přišlo se podívat prý snad 75 tisíc lidí. Líbánky byly jedním z nejlepších období v Alžbětině životě, všechno bylo zalito sluncem – ale zdá se, že naposledy.

Nešťastné manželství

František Josef byl vychován jinak, Sisi se přísné dvorní etiketě nedokázala přizpůsobit. Mladý manžel se ukázal jako pedant a vůbec se povahově velmi lišili. Ona byla svobodomyslná a říká se, že se pohybovala tak trochu jako ve snách. Přesto jako první přišla na to, že štěstí ji na Hofburgu nečeká. Očekávala třeba, že si bude svůj denní program organizovat podle své vůle, nic však nebylo vzdálenější realitě. Etiketa byla velmi přísně dodržována, a pokud ji už nevyžadoval císař, pak rozhodně jeho matka Žofie.

Je samozřejmé, že to Sisi hned nevzdala, ale postupně rezignovala. Po narození syna Rudolfa se ještě objevovala při oficiálních příležitostech, pak však začala žít hlavně na zámku Laxenburg, kousek od Vídně. Zanedlouho také začala cestovat po Evropě.

Zlatá klec

Můžeme tak litovat nešťastnou mladou ženu, kterou svazovala dvorská etiketa a tchýně. Existují ale různé úhly pohledu. Podle některých musela tušit, že jako císařovna se bude muset přizpůsobit. Možná lze dodat, že manželská láska ji neuspokojovala. Přivedla však na svět čtyři děti: tři dcery a syna Rudolfa.

Další stránkou je František Josef, který se sice trápil, ale nic neudělal. Ostatně Sisi neměla právo na výchovu svých dětí. V roce 1865 proto předala manželovi nekompromisní požadavky, které císař přijal. Napříště se už mohla starat o své děti, stejně jako se mohla starat sama o sebe a svůj program. Opustila zlatou klec. Citové výchově dětí to ovšem údajně stejně moc nepomohlo.

Zvláštnosti

Jednou ze zajímavostí kolem Sisi jsou její diety – prý měla pas jen 50 cm. Dietami se trápila tak, že třeba vypila za celý den jen sklenici mléka a snědla kousek pečiva. Jen při výjimečných hostinách si vzala polévku a ovoce. Není tedy divu, že byla velmi hubená, ale také unavená a chudokrevná.

Ovšem ráda cvičila a jezdila na koni, podnikala také rychlé vycházky. Protože její komorné jí nestačily, musela být pro ni najata průvodkyně, která její tempo zvládala.

O sebe velmi pečovala – koupala se v mléce, starala se o své dlouhé vlasy, které si nechávala mýt několikrát týdně ve dvanácti syrových žloutcích. Tyto procedury prý služebnictvo nesnášelo.

Jakmile jí přibývalo let, její zdravotní problémy se zvětšovaly – musela se kvůli nim vzdát jízdy na koni, pořídit si falešné zuby a v šedesáti trpěla silnou chudokrevností, nespavostí a zánětem nervů. Co ji však zcela zbavilo životní síly, byla sebevražda syna Rudolfa v roce 1889. Z toho se ji nevzpamatovala. Strádala tak velmi také psychicky. 10. září 1898 ji v Ženevě zavraždil třiadvacetiletý italský anarchista Luigi Lucheni.