KORONAVIRUS: Rezervační systém k vakcinaci by se měl zjednodušit, britská mutace viru je již i v Česku

Zdroj: pixabay

Česko – Dnes odpoledne proběhla ve sněmovně mimořádná debata o šíření koronaviru na českém území a také o souvisejícím systému vakcinace. Zatímco opozice vládu kritizovala za mnoho nezvládnutých kroků, Blatný naopak systém očkování i registrace k němu hájil. Mj. bylo tématem také šíření nové – „britské“ – mutace viru, který byl již v Česku také zachycen.

Podle slov ministra zdravotnictví již vakcínu proti onemocnění covid-19 dostalo 130 000 lidí, především zdravotníků a seniorů ve věku nad 80 let. Jak Blatný také uvedl, proočkováno tak bylo zhruba 1,3% populace, což prý Česko řadí doprostřed evropského žebříčku. Co se dalších kroků v tomto směru týká, v lednu by mělo být naočkováno celkem cca 350 000 osob, v únoru – kdy budou podávány i druhé dávky vakcíny – pak cca 270 000 osob. Blatný také slíbil úpravu rezervačního systému k očkování tak, aby byl přehlednější.

Výtky vůči rezervačnímu systému, který je řízen online, se pak snášely na hlavu Blatného ze všech stran. Senioři ve věku nad 80 let totiž nepatří mezi zrovna zdatné uživatele počítačů a internetu. Nemluvě o tom, že přidělování termínů se ukázalo být chaotické. Jak uvedl např. Martin Kuba (ODS), hejtman Jihočeského kraje, který mj. již vybudoval velkokapacitní očkovací centrum, „je nedůstojné, aby senioři soutěžili o termíny očkování, do příštího týdne by mohla být nová varianta a systém by přiděloval termíny dle nejvyššího věku.“ Kuba také upozorňuje na nedostatečné dodávky vakcíny. „Kdybychom dostali vakcíny, garantuji, že všechny seniory nad 80 let bychom proočkovali během týdne,“ shrnul.

Změnou očkovací strategie pak přímo podmiňují podporu prodloužení nouzového stavu komunisté (mělo by se o něm rozhodovat již ve čtvrtek), ti také požadují řešení očkování na regionální a ne centrální úrovni. Okamura (SPD) pro změnu vyzývá, aby klíčovou roli při očkování seniorů sehrávali praktičtí lékaři. Ti ale zatím přístup k vakcíně nemají.

Aktuální stav a britská mutace

Počty nově diagnostikovaných případů onemocnění covid-19 v posledních dnech průběžně klesají. Včera tak přibylo 7 600 nově nakažených, což je o pětinu méně než před týdnem. Testů bylo provedeno téměř 28 000, kdy 27 % testů bylo pozitivních. Počet hospitalizovaných ale stoupl o cca 300, a to na 6 666. Přitom právě počet hospitalizovaných by podle ministra Blatného měl být klíčovým faktorem pro možné rozvolnění, to by však mělo dle jeho slov přijít až tehdy, kdy hospitalizovaných bude cca jen 3000.

Index PES aktuálně dosahuje hodnoty 70 bodů ze 100, což odpovídá čtvrtému stupni rizika. Přesto je Česko stále ve stupni 5 a nezdá se, že by se na tom mělo v dohledné době cokoliv měnit. Důvodem je také již potvrzený výskyt britské mutace koronaviru, která sice není nebezpečnější, ale šíří se v populaci rychleji. Podle Státního zdravotního ústavu zatím nelze říci, nakolik se tato varianta v Česku rozšířila. Vzorky, kde se mutace potvrdila, zatím pochází ze tří krajů. „Ten zmutovaný virus potřebuje méně času při vstupu do buněk, což znamená, že rizikovým se stává i kratší kontakt, během 2-3 měsíců je možné, že tato mutace se stane i v Česku dominantní,“ shrnul epidemiolog Roman Prymula. I s ohledem na to se zdá, že dnešní umožnění nákupu sortimentu papírnictví a dětského oblečení a bot je rozvolněním na dlouho jediným…