Na pardubickém krajském úřadě se otevírá očkovací centrum, vakcín je ale zatím málo

PARDUBICKÝ KRAJ – V budově Krajského úřadu Pardubického kraje na Komenského náměstí v sále Jana Kašpara bylo otevřeno vakcinační centrum proti onemocnění Covid-19. To nahradí stávající očkovací místa v areálu Pardubické nemocnice. Vzhledem k nízkým dodávkám vakcín tu prozatím budou v provozu dvě očkovací jednotky ze tří.

„Sál Jana Kašpara je po technické a funkční stránce připraven. V tuto chvíli nemá smysl spouštět všechny tři jednotky s kapacitou 240 očkovaných, jelikož nevíme, kdy obdržíme další vakcíny,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Kraj je připraven otevřít očkovací centra mimo areály nemocnic, krajská očkovací strategie počítá s vytvořením celkem pěti center od 1. února a vytvořením dalších lokálních od 1. března.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.  

Pardubický kraj proti onemocnění koronavirem již dva týdny očkuje ve svých nemocnicích akutní péče. Kapacita je přibližně 900 osob za den. Vakcinační centrum v sále Jana Kašpara si přijdou ve čtvrtek prohlédnout starostové Svitav, Litomyšle, Chrudimi a Ústí nad Orlicí, kde by měla vzniknout vakcinační místa při nemocnicích akutní péče počínaje příštím týdnem.

Jak jsme vás informovali ZDE, kraj oslovil praktické lékaře, dětské lékaře, ambulantní specialisty, stomatology a jejich zdravotní sestry s prosbou o pomoc ve vakcinačních centrech. Na výzvu se přihlásilo přes 400 lékařů i nelékařských pracovníků.

„Vzhledem k tomu, že stále nemáme definitivně potvrzené dodávky vakcíny na tento týden, není možné otevírat další volné termíny pro registrační systém. V tuto chvíli máme již očkované zájemce z nemocnic akutní péče, očkuje se prakticky celý ambulantní sektor a postupně také domovy pro seniory a další sociální služby. Znovu zdůrazňuji, že další volné termíny budou do systému registrace vloženy ihned po potvrzení dalších dodávek vakcíny od společnosti Pfizer,“ komentoval spuštění vakcinačního centra hejtman Netolický.

Vedení kraje není spokojeno s rozjezdem očkování ze strany státu. Kritizuje především nedostatek informací, chaotické změny plánů i „fungování“ centrálního očkovacího registru. „Budeme požadovat, aby stát jednoznačně i veřejně potvrdil, že velká (obrovská) centra zřizovaná fakultními nebo vojenskými nemocnicemi jsou pro celou republiku a v očkování neexistuje spádovost. Zvláště státní zařízení tak musí fungovat i pro kraje, kde nejsou právě fakultní či vojenské nemocnice,“ doplnil hejtman.

Foto: Pardubický kraj