Pracujete z domu? Nedovolte, aby se z benefitu stal žrout vašeho volného času a soukromí

Ilustrační foto

Na jedné straně je práce z domu obrovskou úsporou času a nákladů na dojíždění. Zvládnete si sami pohlídat své děti a nemusíte nahánět vlastní či cizí hlídací babičky, případně přivodit infarkt zaměstnavateli žádostí o další paragraf na nemocné dítě. Také si sami uvaříte, takže máte ideální šanci stravovat se zdravěji a zhubnout nějaké to kilo.

Na druhé straně se však mnohdy sami sebe ptáte: „Kam se vlastně ten uspořený čas poděl? Jak to, že ještě večer sedím za počítačem a něco datluji, zatímco dříve jsem nejpozději v pět odpoledne vypadla z práce, která pro mne tímto okamžikem přestala existovat? A proč mi moje úžasné dětičky, které si teď tak skvěle hlídám sama, lezou občas (vlastně docela často) tak na nervy? Proč najednou sním o nechutném obědu ze závodní kantýny, který mi nezabral více než třicet minut? A proč, sakra, nemůžu po pár týdnech home officu dopnout kalhoty?“

 Poznáváte se?

Když jste vstávali do práce před šestou, věděli jste, že večer musíte zalézt do peřin nejpozději třeba v jedenáct. Jenže teď nemusíte, takže večer máte ještě plno životně důležitých činností typu vyžehlit ponožky či zhlédnout záznam bitky ve sněmovně. Druhý den se z pelechu čile vyplazíte před osmou a následujete své děti, které v pyžamu, na boso a hladové usedají k laptopům, aby stihly on-line výuku. Přihlásíte se, aby i váš zaměstnavatel viděl, že jste rovněž on-line. Nachystáte všem snídani, zajdete do obchodu a v deset začínáte pracovat. Ve dvanáct, když jste konečně získali to správné pracovní tempo, vás vaše ratolesti řevem taktně upozorní, že mají hlad. (Moc to nechápete, vždyť obědvaly včera.) Jakmile dovaříte oběd a dětem alespoň na chvíli zacpete jídlem ústa, zjistíte, že máte on-line poradu. Rychle se učešete a natáhnete na sebe halenku a sako. Svlékáním pyžamových kalhot neztrácíte drahocenný čas, protože kamera vás zabírá jen do pasu, navíc byste si je večer stejně zase oblékla. Uvědomíte si, že jste si ještě nestihla vyčistit zuby, naštěstí to na on-line poradě nikdo nepozná.

Najednou je večer. Do práce máte splněno sotva na 60 procent, v sobě tři kafe, nervozitou okousané nehty a celou rodinu doma. Jdete vyjednávat s manželem, aby udělal večeři. Vždyť on je už z práce doma, zatímco vy budete pracovat až do půl noci…

Jak na home office

  • Vstávejte brzy. Vstávejte tak, abyste začali pracovat ve svou klasickou ranní dobu jako dříve. Rozhodně ráno nepospávejte, protože pak se vám posune celý denní harmonogram. Navíc dopoledne jste zpravidla nejvýkonnější.
  • Dodržujte pevný harmonogram. Rozvrhněte si nejen práci, ale také čas potřebný na jídlo, případně jeho přípravu. Někdo si udělá přes poledne 2hodinovou pauzu na vaření a o to bude pracovat déle odpoledne. Pro jiného je lépe uvařit si večer nebo jídlo koupit a práci přerušit jen přestávkou na oběd.
  • Zohledněte ve svém harmonogramu ostatní členy rodiny. Snažte se zkoordinovat svůj pracovní program s rozvrhem svých dětí. Největší klid na práci budete patrně mít, když ony mají on-line výuku.
  • Stanovte si dobu „odchodu“ z práce. Nedovolte, aby se vám pracovní úkoly „rozlezly“ do celého dne. Mnohdy se to stává i proto, že pracovní úkoly volně střídáme s úkoly soukromými (telefonáty, e-maily), tudíž se nám pracovní doba pak protáhne až do večera. A to je špatně, zejména pokud se to děje pravidelně.
  • Vyčleňte si pracovní kout. Pokud nevlastníte prostorný dům, budete mít patrně problém zřídit si samostatnou pracovnu. V každém případě si však vyčleňte alespoň pracovní místo, kde budete mít trochu klidu na práci a které vám navodí pracovní atmosféru. Pokud to jde, oddělte svůj pracovní a soukromý prostor nejen pomyslně, ale i fyzicky, např. zástěnou. Myslete na to, že při videokonferenci bude vidět tato pracovní část a také bude vše slyšet.
  • Dopřejte si čerstvý vzduch. Jelikož je většina vaší rodiny doma, častěji větrejte. Snažte se také, alespoň jednou za den, byt opustit a jít ven. Spojte třeba nákup s malou procházkou a chůzí po schodech. Jinak chytnete ponorkovou nemoc a ještě ke všemu přiberete.