KORONAVIRUS: Vláda zpřísnila pravidla pro cestování a schválila dočasné zrušení DPH na respirátory

Zdroj: hospitality-on.com

Česko – Ačkoliv předmětem dnešního jednání vlády bylo především to, jak motivovat lidi, aby chodili na testy na koronavirus, a nakažení aby se nebáli hlásit své kontakty, k žádnému výsledku vládní představitelé nedospěli. Hlavním výstupem jednání se tak stalo poměrně radikální omezení cestování za hranice Česka a zpět a také zrušení DPH na respirátory.

Na tom, jak přimět lidi, aby podstupovali testy na koronavirus a zároveň v případě odhalené pozitivity také hlásili své kontakty hygieně, se tripartita zatím nedohodla. Přitom nakažení hlásí v průměru ani ne 1 rizikový kontakt, jak potom uvedla hlavní hygienička, je otázkou, zda lidé hlásí všechny své kontakty. Návrhy na „motivování“ občanů k tomu, aby se nebáli karantény kvůli poklesu v příjmech, jsou přitom různé, podle MPSV by mohli všichni v karanténě dostat k nemocenské ještě denní bonus ve výši 250 nebo 500 Kč. Třetí variantou je pak přímo zvýšení nemocenské, a to až na 90 % běžné mzdy. Ministr průmyslu a obchodu Havlíček ale namísto toho hledá speciální dávku pro nízkopříjmové skupiny, což je pro změnu podle ministryně práce a sociálních věcí Maláčové extrémně administrativně náročné a nespravedlivé. Dle odborů by nejlepší cestou bylo dočasné zvýšení nemocenské. O jednotlivých návrzích bude znovu jednat pracovní skupina tak, aby je příští týden mohla posoudit vláda.

Podobné návrhy chtěla již dříve prosadit i opozice, ani tam však nepanuje všeobecná shoda v tom, jak by konkrétní podpora měla vypadat. Např. Martin Kupka, místopředseda ODS, vidí cestu v lepším vysvětlování toho, k čemu je vůbec testování a hlášení kontaktů dobré. Bez ohledu na konkrétní řešení pak i to, na němž se snad vládní představitelé shodnou, bude samozřejmě znamenat další nároky na státní rozpočet. Přitom jeho schodek za letošní leden je nejvyšším schodkem za celou historii ČR, deficit totiž přesáhl 31 miliard. „Deficit ukazuje, že jsme pořád ještě v krizi zdravotní a také ekonomické, s tím se počítalo. Důvodem je hlavně nárůst výdajů, což je důsledkem pandemie. Je to zhruba to, co jsme očekávali,“ uvedla pak ministryně financí Schillerová.

Zrušení DPH na respirátory

Vláda také dnes schválila prozatím dvouměsíční (od této středy až do dubna) zrušení daně z přidané hodnoty na respirátory FFP2 a vyšší. Kabinet tak chce snížit cenu respirátorů v lékárnách a obchodech, rozhodnutí, zda se změna projeví, je ale na obchodnících. „Nechtěli jsme přistoupit k zastropování cen, není možná žádná dohoda o cenách, jediné, co bylo možné, bylo vyzvat všechny výrobce a maloobchodníky, aby tu výhodu související s prominutím DPH promítnuli do cen konečných spotřebitelů,“ shrnula Schillerová. Nošení respirátorů v Česku zatím povinné není, ministerstvo zdravotnictví však tuto praxi doporučuje. „Nošení respirátorů je vhodné při styku s jakýmikoliv osobami, zejména pak v hromadné dopravě a obchodech,“ uvedl ministr zdravotnictví Blatný.

Zpřísnění pravidel pro cestování za hranice

Pravděpodobně nejradikálnější změnou, která dnes vládou prošla, je ale další opatření kvůli koronavirové epidemii týkají se cest do Česka z ciziny. Nově tak vznikne i kategorie zemí s vysokým rizikem zahrnující všechny země mimo EU, ale třeba i Slovensko či Španělsko. Při návratu do Česka z těchto lokalit pak bude kromě testu potřebná i karanténa, kterou bude možné po prvních pěti dnech zkrátit dalším podstoupením testu. Bude-li negativní, karanténu bude možné opustit, ovšem za podmínky nošení výhradně respirátoru FFP2. Česká republika tak podle ministra zahraničních věcí Petříčka reaguje na to, že nové mutace koronaviru jsou více rizikové.

Aktuální stav

Index protiepidemického systému PES se již 19. den drží ve 4. stupni, opatření však stále odpovídají stupni pátému. Index dnes ale vzrostl na 73 bodů, a to kvůli nárůstu reprodukčního čísla R, které přesáhlo hodnotu 1. Včera přibylo 2 540 nových případů (což je ovlivněno faktem, že v neděli se testuje nejméně z celého týdne), počet hospitalizovaných za týden klesl o 552, zhruba každý šestý je ve vážném stavu. V nemocnicích je ale nejméně lidí od prosince minulého roku, novému typu koronaviru již v Česku podlehlo 16 392 osob.