KORONAVIRUS: Termín návratu do škol je stále ve hvězdách, vláda zvyšuje kompenzace podnikatelům i těm, kdo skončí v karanténě

Zdroj: online vysílání

Česko – Zatímco ještě minulý týden se zdálo, že hlavním tématem jednání vlády bude zpřísňování opatření, pravděpodobně i upozornění odborníků, že veřejnosti fatálně schází pozitivní motivace nařízení dodržovat, vedla k tomu, že se režim V Česku nijak nemění (o omezení pohybu mezi kraji se dle ministra zdravotnictví vůbec nejednalo). Pozitivním výsledkem dnešního vládního jednání je tedy navýšení kompenzačního bonusu pro podnikatele, ale také „motivační příspěvek“ k nemocenské pro všechny, kdo se ocitnou v karanténě či izolaci. Návrat žáků a studentů do škol je ale stále předmětem diskusí, podobně jako opětovné prodloužení nouzového stavu.

Kompenzace a motivační příspěvky

S ohledem na to, že uzavření společnosti a omezení podnikání již trvá velmi dlouho, rozhodla se vláda konečně ke kroku, k němuž ji vyzývala opozice, tedy ke schválení nového systému kompenzací dopadů protiepidemických opatření. Dotčeným podnikatelům se tak kompenzace zvýší z 500 Kč/den na dvojnásobek (1000 Kč/den). Je však třeba dodat, že z čerpaných bonusů podnikatelé stále musí platit zdravotní i sociální pojištění. Podle slov ministra průmyslu o obchodu Havlíčka budou zjednodušeny také covidové programy, jak uvedla ministryně financí Schillerová, měl by se zjednodušit celý systém kompenzačních programů. Ty, co se osvědčily, by měly být otevřeny většímu množství subjektů, ty, které se neosvědčily, budou zrušeny. Opozice tyto kroky vítá, ovšem s tím, že vláda reaguje s obrovským zpožděním.

Vláda také schválila příspěvek pro osoby v karanténě a izolaci, a to ve výši 370 Kč/den. Návrh budou posuzovat obě parlamentní komory, sněmovna by na toto téma měla jednat ještě tento týden a podle ministryně práce a sociálních věcí je cílem, aby vše bylo schváleno nejpozději k 1. březnu.

Nouzový stav

Již tento týden, a to konkrétně ve čtvrtek, by měla vláda jednat také o dalším prodloužení nouzového stavu, ten by měl dne návrhu trvat dalších 30 dní, tedy do 16. března. Ačkoliv vláda bude o souhlas žádat sněmovnu, faktem je, že aktuálně hlasy na podporu nemá, jelikož komunistům již došla trpělivost (a vláda nenaplnila jejich podmínky, které se pojily k prodloužení stávajícímu). Jelikož zítra se sejdou šéfové jednotlivých parlamentních stran k diskuzi o volebním zákonu, premiér Babiš údajně hodlá tuto schůzku využít také k projednání názoru na prodloužení nouzového stavu.

Ačkoliv nyní je zřejmé, že podpora dalšího měsíčního nouzového stavu napříč politickým spektrem nepanuje, vláda přesto doufá, že poslance přesvědčí a nouzový stav bude prodloužen. Údajně prý není žádná jiná alternativa (opozice přitom opakovaně vybízí k přijetí adekvátní legislativy, např. pandemického zákona, která by situaci vyřešila).

Otevření škol

O otevření škol se v Česku diskutuje stále hlasitěji (ostatně, jednalo se také o jeden z nenaplněných požadavků komunistů pro podporu nouzového stavu). Jak se ale zdá, nic zatím není jisté. Ministr Plaga sice hovoří o prvním březnu s podmínkou povinného podstupování testů, žádný konkrétní scénář však zatím neexistuje. Postup by měl připravit Ústřední krizový štáb v horizontu 2-3 týdnů a v první fázi by se mělo testovat jednou za 7-14 dní (otázkou ale je, nakolik by to bylo efektivní) v případě středoškoláků (jednat by se mělo o neinvazivní PCR testy), a to samosběrem v režii škol. Podle ministerstva by to školy nemělo nijak zatížit, s čímž ale ředitelé nesouhlasí, zodpovědnost za testování by tak totiž de facto museli přejmout pedagogové. Testovat na základních školách by se pak mělo testy antigenními. Česko přitom v rámci Evropy patří mezi země, kde se v rámci období koronavirové pandemie prezenčně vyučovalo nejméně.