KORONAVIRUS: Hamáček představil základní obrysy návratu studentů do škol a plán jejich testování

Zdroj: pixabay

Česko – Stejně jako každý týden ve středu, i dnes se konalo jednání Ústředního krizového štábu a související brífink. Ministr vnitra Hamáček, který štábu předsedá, shrnul epidemickou situaci, oznámil, že pro dva nejvíce koronavirem zasažené kraje se chystají cílená opatření, a také upřesnil, jak by mohl vypadat scénář návratu studentů do škol – do lavic by se jako první měli vrátit maturanti a žáci 9. tříd, ovšem za přísných podmínek.

Včerejší nárůst nových případů nákazy covidem-19 přesáhl hranici 10 000 a je nejvyšší od poloviny ledna. Ačkoliv systém PES (k němuž už nyní ale nikdo nepřihlíží) se stále drží na stejné hodnotě a reprodukční číslo o dvě setiny kleslo na 1,02, z počtu nových případů je patrné spíše zhoršování situace. I Hamáček uznal, že na vině může být spíše šířící se britská mutace viru, která se vzhledem ke své agresivitě projevuje právě na množství a dynamice přibývajících nemocných.  „V některých krajích máme problémy s lůžkovou kapacitou, zejména v Karlovarském a Královéhradeckém kraji čelí nemocnice obrovským problémům, ve velkém se převáží pacienti, což má dopady i na dostupnost jiné péče než covidové. V těchto dvou krajích se nejspíš nevyhneme nějakým dalším cíleným opatřením, o nichž bude zítra jednat vláda,“ shrnul Hamáček s tím, že jejich podobu aktuálně nechce komentovat, ale hejtmani i opozice již byli o tomto plánu informováni. Hamáček také vyloučil, že by se jednalo o hermetickém uzavření určitých částí země, což je informace, která se objevila v médiích.

Otevření škol jako v Rakousku

Hlavním tématem jednání byl ale návrat studentů do škol, jehož plán speciální pracovní skupina Ústředního štábu připravuje. „Platí to, že návrat dětí do škol je naší prioritou, jelikož jsou doma nejdéle z celé Evropy. Návrat však musí probíhat bezpečně a za použití testů,“ uvedl Hamáček. Ačkoliv tedy existovaly různé návrhy, ministerstvo školství např. zmiňovalo provádění neinvazivních PCR testů v případě maturantů, Hamáček uvedl, že nakonec by se mělo jít rakouskou cestou. „Jsme v úzkém kontaktu s rakouskými partnery a pokusíme se tento model překlopit do Česka. Panuje shoda na tom, že bychom šli cestou antigenních testů, protože PCR jsou komplikované z hlediska vyhodnocování a jejich transportu do laboratoří, zejména u starších ročníků bychom preferovali samotestování,“ upřesnil Hamáček.

Dle jeho slov by tedy měly být využívány neinvazivní testy, kdy odběr vzorků je jednoduchý, ideálně by se mělo jednat o tytéž testy jako v Rakousku. Tam užívají antigenní testy s odběrem z kraje nosu (nejedná se tedy o dlouhé odběrové tyčinky) a vyhodnocení probíhá na místě. Ministerstvo vnitra zároveň řeší, zda by bylo možné, aby se Česko připojilo i k rakouským objednávkám těchto testů. Právě zajištění jejich dostatečného množství bude s ohledem na krátký časový limit podle Hamáčka největším problémem (a to údajně i proto, že pokud by nedošlo k prodloužení nouzového stavu, k němuž zatím vláda nemá podporu, stal by se podobný nákup podle Hamáčka prakticky nereálným). Testovat by se mělo dvakrát týdně, což bude v praxi znamenat potřebu statisíců testů.

Kompletní plán návratu maturantů a deváťáků do škol by měl být znám v pondělí, kdy by měl být také ke schválení předložen vládě – díky tomu by zároveň bylo k dispozici na související procesy dalších 14 dnů (např. na pilotní testování). Další ročníky by se do lavic měly vracet až dle dalšího vývoje epidemie.