KORONAVIRUS: Hejtmani požádají vládu o prodloužení nouzového stavu, mají ale podmínky

Zdroj: Pixabay

Česko – Od čtvrtka, kdy sněmovna odmítla podpořit vládou požadované opětovné prodloužení nouzového stavu, nebylo příliš jasno, jak bude od pondělka Česko fungovat. Jednou z variant bylo řízení opatření z resortu zdravotnictví na základě zákona o veřejném zdraví, dnes se ale hejtmani dle slov místopředsedy Asociace krajů Martina Půty shodli na tom, že vládu o opětovné prodloužení nouzového stavu požádají oni. Sestavili také seznam podmínek, které musí vláda ve 14 dnech, kdy by měl nouzový stav ještě trvat, splnit. Podle šéfa senátu, Miloše Vystrčila, je ale prodloužení nouzového stavu tímto způsobem protiústavní.

„Měli jsme jen 72 hodin na vyřešení situace, kterou vláda nebyla schopná vyřešit za mnoho měsíců. Museli jsme přistoupit k dohodě, aby nebyl v každém kraji jiný provoz, proto jsme se s vládou snažili jednat. Jako Asociace krajů jsme dospěli k dohodě s vládou, že jí dáme nějaký prostor. Požádáme o prodloužení nouzového stavu o 14 dní,“ uvedl Půta, který je zároveň hejtmanem Libereckého kraje, s tím, že celou situaci hejtmani také konzultovali s krizovými štáby a hygieniky. „Podáno bude 14 žádostí, a to proto, že nás o to premiér požádal, a také proto, že situace v některých krajích je velmi vážná. Především chci poděkovat hejtmanům, že to vyřešili,“ shrnul Půta.

Dohodu o prodloužení nouzového stavu ale hejtmani podmiňují konkrétními požadavky. Již v úterý by tedy měla proběhnout jednání s opozicí ohledně přijetí nové pandemické legislativy, který by měla režim nouzového stavu nahradit. Hejtmani také požadují zásadní revizi stávajících pandemických opatření. Klíčovým parametrem je návrat dětí (zatím posledních ročníků) do škol 1. března a zajištění adekvátního množství neinvazivních testů pro žáky a studenty. Stejně tak hejtmani požadují, aby s nimi vláda pravidelně každých deset dní jednala a představila konkrétní plány, jak bude pokračovat v dalších rozvolněních v oblasti obchodu, sportu i kultury. „Shodujeme se, že v oblasti obchodu a služeb jsou omezení velmi diskutabilní, jsme připraveni nastavit kritéria, aby se dalo otevírat za přísných protiepidemických parametrů, je ale třeba mít dostatek jednoduchých testů,“ upřesnil Půta. Konkrétně od pondělí by však mělo dojít pouze k jediné změně – zrušení omezení úředních hodin na úřadech, které hejtmani požadují za nesmyslné a naopak vedoucí se kumulaci lidí ve frontách.

Jak také Půta uvedl, všechny podmínky hejtmanů jsou uvedeny v usnesení o jednání s vládou a premiér s nimi souhlasil. Všichni hejtmani pak tuto žádost podávají i proto, aby nedošlo k tomu, že v jednom kraji se najednou otevřenou obchody a služby, zatímco v jiném bude vše zavřené. Tím by došlo ke zvýšení nežádoucí mobility. „Lidé musí mít jasnou představu, co se děje,“ dodal Půta.

V souvislosti s prodloužením nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů, a to bezprostředně poté, co jej sněmovna odmítla, se však také objevuje názor, že tento postup je protiústavní. V tomto smyslu se vyjádřil např. předseda senátu Miloš Vystrčil, který zároveň poslal o tomto dopis také premiéru Babišovi. Podle Půty se pak názory sice různí, ale není problémem hejtmanů, zda vláda učiní ústavní nebo protiústavní opatření – nouzový stav totiž samozřejmě nevyhlašují hejtmani, ale právě vláda.

Jak uvedl Vít Rakušan (STAN), pokud vláda nouzový stav vyhlásí, sněmovna by jej opět měla schválit. „My ale nevím, jestli premiér do sněmovny přijde s tím, že o tom máme hlasovat, nebo ne. On premiér již obchází sněmovnu v tom, že se na prodloužení nouzového stavu domlouvá s hejtmany, u té dohody navíc zástupci sněmovních stran nebyli, ač o to žádali,“ shrnul s tím, že němá v plánu bořit dohodu, která vznikla s hejtmany, ovšem jen tehdy, pokud se vláda bude bavit se zástupci opozice a dá záruku, že do 14 dnů bude schválen pandemický zákon, uvedl lídr STAN.

Aktuální epidemická data pak svědčí o tom, že situace se mírně zhoršuje bez ohledu na to, že přísná opatření platí v Česku již od konce prosince. Index systému PES (k němuž však již dávno není přihlíženo) dnes stoupnul opět do stupně 5, za včerejšek pak přibylo o 500 nově nakažených více než minulou sobotu. Na druhou stranu v nemocnicích je aktuálně nejméně osob od prosince loňského roku.