Jak zachovat zdraví nejen sobě, ale i horám, do kterých v době kovidu utíkáme. Devatero ohleduplného turisty

Ilustrační foto

Práce z domu, vzdělávání z domu, domácí ponorka a zároveň mizivé možnosti vyžití mimo hranice vlastního domova. Není divu, že lidé vyrážejí stále častěji za přírodou, a tak zaplavují hory. Je to v podstatě jediný způsob, jak si zachovat tělesnou kondici a také duševní zdraví, případně jeho zbytky. Nicméně, zatímco lidem, pobyt na horském vzduchu očividně svědčí, hory a podhorské oblasti návalem turistů, jejich psů a aut doslova trpí. Turisté svým chováním, mnohdy díky své neznalosti nebo pohodlnosti, ničí to, co nám v této covidové době zůstalo prozatím zpřístupněno a co nás jako jedna z mála věcí ještě dokáže držet nad vodou.

Pokud nechcete rozšiřovat řady právě zmíněných turistů a víkendových „lufťáků“ řídících se heslem „Po mně potopa“, zkuste se držet následujících rad a vést k jejich respektování také své děti. Vždyť i ony budou chtít v dospělosti vyrazit někam za přírodou…

Pravidla správného turisty dospěláka

 • Chovejte se k sobě slušně. Všichni jsme si přišli hory užít a není třeba se na nich na nikoho mračit. Prosté „ahoj“ pomůže prolomit ledy a vytvořit přátelskou atmosféru.
 • Pokud se nechcete mačkat jako na hromadné demonstraci, vyberte si méně navštěvovanou trasu. Neuděláte si sice selfie na Lysé, Pradědu či Sněžce, zato si užijete klidnou přírodu, kvůli které jste se do hor vydali. Najít taková místa vám rád pomůže Google.  Pokud plánujete například výlet do Beskyd, mnoho tipů najdete na stránkách Po medvědích tlapkách nebo na portálu Beskydy. Pokud míříte třeba na Šumavu, navštivte stránky národního parku.
 • Jeďte vlakem nebo autobusem. Těch několik desítek metrů od nádraží každý zdatný turista určitě zvládne. Hory jsou v současné pandemii přeplněny zaparkovanými auty.
 • Pokud přece jen musíte jet autem, parkujte zásadně na místech k tomu určených. Jsou označena symbolem „P“. Nestojí za to parkovat někomu na pozemku nebo blokovat průjezd těm, kteří vás mohou v horách dostat z nesnází, a navíc se bát, že vás bude po návratu čekat u auta bloček s pokutou. V CHKO je dovoleno parkování jen na vyhrazených místech.
 • Vždy po sobě ukliďte. Odpadky vyhoďte do patřičné nádoby a pokud tam není, tak si je zabalte a odneste s sebou domů. Toto pravidlo platí dvojnásob pro kuřáky, kteří mají dojem, že les bez cigaretového „špačka“ trpí nedostatkem ptactva, a tudíž není pravým lesem.
 • Mějte své čtyřnohé miláčky na vodítku. Pohled na srnu dokáže zamotat hlavu a čenich i vzorně vychovanému hafanovi. I když srnku „jen“ prožene a vrátí se k vám, hrozí, že dlouhou zimou unavené zvíře se honičkou uštvalo a nakonec pojde.

Verze Medvědích tlapek nejen pro malé turisty

 1. Jestli chceš být jedním z nás, drž se vyznačených tras.
 2. V druhém pravidle se píše, v lese se má chovat tiše…
 3. Ať je červen nebo leden, děti měj vždy pod dohledem.
 4. Ego své si cestou zahoj, na horách se zdraví „ahoj“.
 5. Chodci, běžci, cyklisté, prosím respekt zajisté.
 6. Šestý bod má jasný cíl, netrhej, cos nesadil.
 7. Že jsi cyklodrsňák těžký, prudký kopec sejdi pěšky.
 8. Ať máš Punťu nebo Lajku, na vodítku je to v cajku.
 9. Binec, svinčík nikdy více, les to není popelnice.

Bezpečný návrat z nezničených hor.