Osm migrantů ukrytých v kamionu chtělo do Německa. Skončili v pardubickém Semtíně

PARDUBICKÝ KRAJ – Osm migrantů našel řidič kamionu v pardubické části Semtín. Jeden z nich byl pozitivní na britskou mutaci koronaviru. Někteří tvrdili, že jsou mladší 18 let, posudek nakonec prokázal, že dítětem je pouze jeden z nich.

V pondělí policisté opět řešili situaci, při níž řidič v nákladovém prostoru kamionu našel 8 cizinců. Od začátku letošního roku je to už sedmý kamion, který zastavil na území Pardubického kraje a po otevření nákladového prostoru z něj vystoupili nebo se v koutě krčili lidé. Pondělní případ vyšel najevo v pardubické části Semtín. „Situace kolem nákazy Covid-19 úkony spočívající ve ztotožnění cizinců do jisté míry komplikuje. Všichni se musí podrobit testování. Do doby, než známe výsledek, je nutné dodržet přísné hygienické podmínky i počítat s rizikem přenosu nákazy. Jeden z osmi v pondělí zajištěných cizinců měl výsledek testu pozitivní s podezřením na takzvanou „britskou mutaci“, v karanténě musí samozřejmě zůstat všichni cestující,“ uvedla policejní tisková mluvčí Eva Maturová.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Ani jeden z cizinců neutíkal, nikdo nekladl odpor, všichni do jisté míry spolupracovali, problém spočíval v určení věku čtyř z nich. Jelikož neměli platné doklady a někteří tvrdili, že jsou mladší 18 let, došlo na odborné zkoumání věku. Výsledek těchto posudků ukázal, že dítětem je pouze jeden z nich. Dnes probíhají poslední úkony týkající se tří osob, pět cizinců je už umístěno v záchytném zařízení v Bělé Jezové, eskorta dalších dvou s největší pravděpodobností proběhne do stejného zařízení. O další cestě dítěte mladšího 18 let rozhodne po verdiktu soudů orgán sociálně-právní ochrany dětí.

„Pokud sečteme nečekané pasažéry ze všech sedmi zjištěných kamionů, kolegové z Odboru cizinecké policie našeho krajského ředitelství řešili 38 migrantů převážně z Afghánistánu, téměř všichni byli evidovaní jako žadatelé o azyl v Rumunsku a všichni uvedli, že cílovou zemí mělo být Německo nebo Francie,“ dodává mluvčí Maturová.

Ilustrační foto