KORONAVIRUS: Obchody neotevřou, od pondělí další zpřísnění

Zdroj: Pixnio

Česko – Celý tento týden se poměrně intenzivně diskutovalo o možnosti otevření maloobchodu a ačkoliv ještě ve středu se zdálo, že je to možnost poměrně reálná, na dnešním jednání vlády bylo rozhodnuto jinak. Obchody zůstanou uzavřené a ještě dojde k dalším zpřísněním opatření.

V posledních třech dnech zaznamenala koronavirová statistika nárůst, podle slov ministra zdravotnictví přímo dochází „k dramatické eskalaci šíření nákazy“. Za včerejšek přibylo více jak 11 a půl tisíce nově nakažených, což je o cca 2 500 více než před týdnem. Právě v souvislosti s tímto nárůstem epidemie již včera také zaznívaly hlasy, že je třeba opatření zpřísnit a ne rozvolňovat. V podobném duchu se vyjadřoval i premiérův poradce Prymula, který byl však záhy poté přistižen v publiku fotbalového zápasu, což vedlo k jeho odvolání. „Lidé, kteří jsou na těchto pozicích a chtějí, aby lidé byli doma, a hovoří o tvrdých lockdownech, by měli jíst sami příkladem. Bez ohledu na to, co bylo či nebylo porušeno, je to velmi negativní signál k našim spoluobčanům,“ okomentoval celou kauzu ministr zdravotnictví. Na faktu, že je třeba opatření alespoň nějak upravit, se tím ale nic nezměnilo.

Roušky již nestačí

„Došlo k významnému zhoršení v ČR, zejména co do počtu osob na JIP i počtu nových diagnóz a lidí v nemocnicích, proto se vláda shodla na tom, že původní návrh ministerstva průmyslu a obchodu o uvolnění či otevření obchodů není průchozí a od pondělí k němu nedojde. Naopak jsme se shodli na tom, že je potřeba udělat vše pro to, aby se šíření té nákazy, které je dáno poměrně rychle se šířící britskou mutací, zabránilo,“ oznámil také Blatný. Jelikož dle jeho slov tím, co pro zlepšení situace může udělat každý, je nošení adekvátních ochranných pomůcek dýchacích cest, v pondělí by mělo v platnost vstoupit nové opatření ministerstva zdravotnictví. To bude nařizovat nošení FFP 2 respirátorů, nanoroušek nebo dvou na sebe nasazených chirurgických roušek v místech, kde je vysoká kumulace lidí, tj. v obchodech, nemocnicích, veřejné dopravě ad.

Blatný také uvedl, že během dneška a víkendu budou probíhat další jednání s epidemiology, během nichž budou upravována další opatření do budoucích dnů. Na úterý je pak plánováno jednáno s opozicí o pandemické dohodě.

Otevření obchodů v nedohlednu

Naopak k tématu otevření obchodů se vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Havlíček na Twitteru následovně:  Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky.“ K tomu však ministr Blatný dodal, že si neumí vzhledem k datům o rostoucí epidemii představit, že by bylo možné během příštího týdne stanovisko měnit.

Množí se také názory, že bylo naprosto neseriózní vůbec naději na otevření maloobchodu vyvolat. „Domnívám se, že když vidíme čísla, posledních dnů, ten krok neotevření je pochopitelný, ale co si myslím, že je chybou, je to, že vláda skrze ústa ministra Havlíčka přesvědčovala veřejnost a majitele obchodů, že v pondělí se otevře. A toto vzbuzování naděje nepovažuji za férové a seriózní,“ uvedl např. Marek Výborný (KDU-ČSL). Tentýž názor pak sdílí i Tomio Okamura, který uvedl, že s postupem vlády, kdy jsou na jednu stranu otevřené velké supermarkety a lidé jezdí plnou MHD, a na stanu druhou jsou zavřené malé české obchody, naprosto nesouhlasí. „Je to přeci nesmysl, v malých obchodech si provozovatel mnohem lépe dohlédne na počet lidí i dodržování hygienických pravidel,“ dodal. Výhrady jsou také vůči tomu, že není známo, jak budou všichni poškození podnikatelé odškodněni. O tom, k jakým kompenzacím by mělo dojít, totiž ze strany vlády nepadlo ani slovo.