Co znamenal objev z Tallinnu – bylo to UFO z doby ledové?

Ilustrační obrázek

Všechno začalo roku 1984, kdy měl být v estonském Tallinnu rozšířen místní potok. V hloubce necelých osmi metrů se zlomil vrták, narazil totiž na tvrdý předmět. S pomocí diamantového klínu se podařilo odštípnout z předmětu vzorek.

Záhadný objekt

Ten byl zkoumán v mnoha výzkumných ústavech, nakonec se potvrdilo, že jde o slitinu železa, titanu, stříbra, niobu, thoria a india. Badatele překvapila jeho odolnost vůči kyselinám i vysokým teplotám. Brzy bylo jasné, že se jedná o technicky vyrobenou slitinu, tedy že pod ulicí Tallinnu leží v hloubce nějaký umělý objekt.

Další výzkumy ukázaly, že objekt v zemi je zřejmě zhruba kruhového tvaru a je obklopen silným magnetickým polem. Zároveň bylo zjištěno, že je objekt pohřben v moréně, takže je zkrátka nemožné určit jeho původ. Morény jsou totiž tvořeny směsí od velkých balvanů až po malé jílové části. Morénu lze najít kupříkladu na okraji oblasti, kam v době ledové zasahoval ledovec. Jelikož je v Tallinnu moréna stabilní, znamená to, že objekt sem musel být dopraven současně s pohybem ledovců v poslední době ledové – to už je však více než deset tisíc let.

Kdo byl v té době schopen vytvořit takovou slitinu?

Nebezpečný fenomén

Záhadologové se zabývali též osudy lidí, kteří měli s nálezem něco společného – podle nich se stali oběťmi jakéhosi „prokletí“ nebo spíše nějakého neznámého fenoménu. Na infarkt krátce po nálezu zemřel majitel pozemku, kde byl objekt objeven. Pak náhle zemřel estonský vědec, který transportoval první vzorek. Další vědec zkoumající vzorek byl stižen náhlým ochrnutím všech končetin.

V sousedním domě začal řádit jakýsi poltergeist a i jiné lidi, kteří měli s předmětem co do činění, jakoby postihly nějaké nehody, ovšem místní obyvatelé nebyli nějak zvlášť překvapeni. Označili totiž ulici za „prokleté místo“.

Objekt M

Objekt byl opatřen názvem objekt M a začalo vyšetřování, které podléhalo nejvyššímu stupni utajení, ostatně celá ulice byla uzavřena armádou. Bylo posléze zjištěno, že předmět v zemi má prý tvar elipsy a leží šikmo v hloubce 8 – 10 metrů. S pomocí nejmodernějších technických prostředků byla nově provedena analýza původního úlomku. Bylo v něm zjištěno ještě asi 30 dalších kovových prvků.

Celou věc dostal na starost Geologický institut Estonské akademie věd, současně byl vydán z Moskvy rozkaz o přísném utajení. Byly rozšířeny zvěsti, že se jedná jen o slévačské formy starých Estonců. Teorie o mimozemském objektu se přesto udržela a není divu – spolehlivou odpověď však neznáme.