KORONAVIRUS: Podle Hamáčka restrikce fungují, dnes ale čeká až 20 000 nově nakažených. Nevyloučil ani další kolaps nemocnic

Zdroj: Online vysílání

Česko – Za včerejšek testy odhalily přes 16 000 nakažených novým typem koronaviru. To je jedno z nejvyšších čísel od počátku pandemie. Podle slov Jana Hamáčka, šéfa Ústředního krizového štábu, lze navíc čekat, že dnes číslo ještě vzroste, nevyloučil ani to, že by přesáhlo 20 000 osob. Po Pardubickém kraji, který již vyhlásil stav hromadného ohrožení osob, navíc Ústřední krizový štáb predikuje, že se do podobné situace dostanou i kraje další. Jak ale Hamáček uvedl, stávající restrikce, které jsou prý drtivě dodržovány, stav pomohou obrátit k lepšímu, nemocnicím by pak měly pomocnou ruku podat také okolní státy.

„V prvé řadě bych rád poděkoval všem občanům za to, jak dodržují nařízení vlády, dle hlášení police z terénu drtivá většina občanů spolupracuje, opatření dodržuje, v případě potřeby překročit hranice okresu má potřebné dokumenty,“ zahájil brífink po jednání Ústředního krizového štábu Hamáček. „Mohu potvrdit, že při kontrolách dochází k pochopení z obou stran, počty provedených kontrol již přesáhly 100 000 a je třeba zdůraznit, že je neprovázely žádné problémy,“ potvrdil také policejní šéf Jan Švejdar. Jak navíc Hamáček doplnil, pokud se podaří tímto způsobem tři týdny opatření dodržovat, mělo by se to zásadním způsobem projevit na epidemiologické situaci, a to jak z hlediska nárůstu (resp. poklesu) počtu nově diagnostikovaných s onemocněním covid-19, tak i z hlediska zatížení zdravotnického systému. Ačkoliv konkrétně na zhodnocení poklesu mobility je ještě brzy (data od zavedení opatření budou známa cca během dvou následujících dní), prostým pohledem je prý zřejmé, že k poklesu mobility skutečně došlo. „Opatření míří jistě správným směrem. Z mého pohledu to funguje,“ shrnul Hamáček. K těmto prognózám se ale s jistou mírou skepse již vyjádřili mnozí odborníci, dle jejichž názoru „uzávěra“ přišla příliš pozdě a zároveň není dostatečná.

Kritický stav v nemocnicích a převoz pacientů do zahraničí

Stávající počty nakažených, ale i testovaných Hamáček označil za „rekordní“ (testů bylo včera provedeno přes 80 000) a dle jeho vyjádření ukazují, že bez radikálních opatření by situace nebyla udržitelná. To ostatně dokazuje také stav zdravotnického systému v Pardubickém kraji,  kde již došly nemocnicím kapacity a hejtman vyhlásil stav hromadného ohrožení osob. Jak Hamáček uvedl, „lze očekávat, že v podobné situaci se ocitnou i další kraje, stále je sice ještě možné překládání pacientů do volných kapacit, ovšem kapacity navyšovat již příliš nelze.“ Hlavním problémem totiž není ani tak nedostatek lůžek jako personálu. Proto Ústřední krizový štáb probíral také vyhlášení pracovní povinnosti pro ambulantní personál s cílem, aby vypomohl v nemocnicích tam, kde je třeba pomoc, tedy ne přímo na JIP, spíše na odděleních, kde jsou pacienti v lehčím stavu. Tento návrh by měla vláda projednat při nejbližší možné příležitosti a jeho schválení by potenciálně mohlo vést k vytvoření dalších lůžkových kapacit napříč republikou.

Další variantou, jak nemocnicím ulehčit, je spolupráce se zahraničím. Ministerstvo vnitra tak již jedná také o mezinárodní pomoci. Podle Hamáčka prvních 19 míst nabídlo Německo, další pomoc pro 20 pacientů nabídli Švýcaři, a to i s transportem, budou probíhat i jednání s Polskem, kde by měla být k dispozici lůžka v řádu stovek. „Nezastírám, že situace je vážná, došlo na krizové scénáře, budeme ale dělat vše pro to, abychom situaci zvládli a zabránili tomu, aby se české zdravotnicí nebylo schopno postarat o naše občany,“ shrnul šéf krizového štábu.

Dostatek vakcín již na konci března?

Ačkoliv mnozí upozorňují, že organizace očkování v Česku vázne, dle jiných je hlavním problémem v rámci vakcinace nedostatek očkovacích látek. Podle Hamáčka ale vakcíny přicházejí dle harmonogramu a kritický moment by měl být překročen v horizontu měsíce. Na konci března by v Česku mělo být k dispozici tolik vakcín jako za celý leden a únor, v dubnu pak tolik jako za celé předchozí tři měsíce. „Věřím, že vakcín bude dostatek, očkovací systém nebude brzděn a očkovací centra si nebudou vakcíny odkládat kvůli druhé aplikaci,“ doplnil. Ústřední krizový štáb také diskutoval o systému prioritizace, s ohledem na to, že nástup do škol se odkládá, je prý aktuálně nejdůležitější očkovat příslušníky systému IZS, kteří jsou nyní „v první linii“. Priorita učitelům by však měla zůstat také.