Žil kdysi ve Wyomingu agresivní národ trpaslíků?

Mumie trpaslíka

Dva dobrodruzi jménem Frank Carr a Cecil Main se roku 1932 vydali do divokého pohoří San Pedro ve státě Wyoming, aby našli nějaké zlato. A chvíli si dokonce mohli myslet, že se na ně usmálo štěstí, neboť uviděli trhlinu ve skále, v níž se cosi třpytilo.

Záhadný objev

Nebylo tak jednoduché dostat se tam, kam chtěli, museli si připravit věci k výbuchu. Zlato však stejně nenalezli. Místo toho ale objevili něco výjimečného. Když pomocí dynamitu rozšířili vchod do jeskyně a proplazili se dovnitř, uviděli tam na kamenné desce malou postavičku. Oněměli úžasem. Človíček seděl se zkříženýma nohama – co to mohlo být? Horský trpaslík?

Nejnápadnější byly na trpaslíkovi prý jeho nepřirozeně velké ruce, byly ale lidské a měly pět prstů. Oba uvedli, že kdyby se trpaslík postavil, nepřesáhla by jeho výška asi 35 až 40 centimetrů. Jeho kůže měla bronzovou barvu a byla svraštělá, což nás nemusí překvapovat – byla to totiž mumie. Měla nízké čelo, velmi široký nos a oči, které se jevily jako obrovské. Tělo bylo dosti ploché, navíc měl trpaslík vrchol hlavy pokrytý jakousi zvláštní hmotou.

Zkoumání mumie

Oba přátelé se domluvili a vzali trpaslíka s sebou. Přinesli ho do nejbližšího města Casperu. Zde trpaslík vzbudil senzaci a dostal jméno Pedro, podle místa nálezu. Carr a Main ho posléze prodali muži jménem Ivan Goodman. Ten se zase obrátil na antropologa doktora Henryho Saphira z Historického muzea v New Yorku, který projevil přání mumii zrentgenovat.

Na rentgenu se ukázalo, že Pedro je zmenšeninou člověka. Dále vyšlo najevo, že měl rozdrcenou lebku – tedy hmota na hlavě byla zaschlá mozková hmota s krví. Dalším vyšetřením bylo zjištěno, že se nejednalo o dítě, Pedro prý zemřel ve věku asi 65 let.

Z jaké doby ale mumie pocházela? Tehdy ještě neexistovaly takové prostředky, které by umožnily to zjistit. Pan Goodman zemřel roku 1950 a mumie Pedra se ztratila.

Různé spekulace a jedna legenda

Co však po něm zbylo, byly fotografie a jeho rentgenové snímky. Roku 1979 o ně požádal profesor George Gill, antropolog na Wyomingské univerzitě. Zastával totiž teorii, že Pedro byl geneticky znetvořené malé dítě, patřící k nějaké staré indiánské rase. Proti tomu však hovořil fakt, že Pedro měl již vyvinutý chrup a jeho lebeční kosti byly srostlé jako u dospělého.

Každopádně byl Pedro nalezen na území, které dříve obýval indiánský kmen Šošonů, jehož legendy hovoří o národu bojovných trpaslíků Nimerigarů. Ti měli být tak agresivní, že na každého člověka, který dosahoval normální výšky, útočili otrávenými šípy. A co je zvláštní: staré a nemocné členy kmene prý zabíjeli rozbitím lebky.

Objevila se celá řada dalších hypotéz a spekulací. Kupříkladu se řada lidí domnívá, že Pedro patřil k mumifikovaným obyvatelům vnitřku Země. Jinak se ale rozběhlo pátrání po ztraceném Pedrovi, dokonce prý se snad podařilo vypátrat majitele, ten ale údajně nemá zájem o spolupráci s badateli. Jakmile si to rozmyslí, uvidíme.