KORONAVIRUS: Vláda rozhodla o odměnách pro zdravotníky, o maturitách naopak není jasno vůbec nic

Zdroj: pixabay

Česko – Vláda dnes schválila státní odměny pro lékaře, zdravotní sestry a zaměstnance nemocnic, stejně tak by se finančního „bonusu“ měli dočkat i pracovníci v sociálních službách. Záměrem je ocenit všechny tyto klíčové pracovníky za jejich práci během pandemie, dle vyjádření ministra zdravotnictví pak zdravotníky ještě v tomto týdnu čeká skutečně krizová situace. Kromě zdravotnictví dnes byly tématem politických diskusí také maturity, resp. jejich podoba, navzdory prohlášením premiéra Babiše, že maturita není potřeba, ministr školství Plaga podobu úřední maturity odmítl.

Odměny pro zdravotníky, personál v nemocnicích, lékaře i pracovníky soc. zařízení

Za práci během podzimní a zimní vlny se zdravotníci (při plném úvazku) dočkají jednorázové odměny ve výši 75 000 Kč hrubého (tj. asi 55 000 čistého), nezdravotnický personál bude odměněn částkou 30 000 Kč hrubého (22 000 Kč čistého), v součtu se pak odměny týkají 121 000 osob a z rozpočtu za tímto účelem bude čerpáno více než 12 miliard Kč. Peníze by měly být vyplaceny nejpozději ve výplatě za květen.

Mimořádných odměn by se měli ale dočkat také pracovníci mimo zdravotnická zařízení (ambulantní lékaři, specialisté, ale např. i dopravci pacientů s koronavirem), tyto odměny budou pro rozpočet znamenat dalších 11 mld. Kč. „Celkem přibližně 23 mld. Kč dostanou zdravotníci za to, že dnem a nocí bojují o životy nás všech. Bez nich by pandemii nebylo možné zvládnout,“ shrnul ministr zdravotnictví Blatný s tím, že odměny získají i zdravotníci a sestřičky v zařízeních sociálních služeb, a to z dalších souvisejících titulů, v případě přímé péče bude odměna činit 50 000 Kč hrubého, zbytek pracovníků získá odměny ve výši od 15 do 30 000 Kč hrubého (tyto odměny se budou týkat dalších 115 tisíc lidí a bude na ně vynaloženo 6 mld. Kč).  „Všichni tito pracovníci za sebou mají neuvěřitelný rok, nákaza se dostala prakticky do všech zařízení a všichni museli pracovat v extrémních podmínkách a chránit klienty,“ dodala v této souvislosti ministryně práce a sociálních věcí Maláčová.

S vyplacením odměn jednomyslně souhlasila i opozice, dle názorů některých měl ale stát začít s odměňováním dříve. Finance totiž dorazí všem, jichž se týkají, prakticky s půlročním zpožděním. Premiér Babiš přitom ještě před Vánoci sliboval, že odměny budou schváleny bezprostředně po novém roce. V lednu pak ministr Blatný již připouštěl, že v jejich výplatě dojde k několikaměsíčnímu zpoždění. Za jarní vlnu byly odměny vyplaceny až v listopadu.

Aktuální situace

Za celý uplynulý víkend bylo pozitivně testováno 13 000 osob, přes týden se denní nárůsty pohybovaly mezi 12-16 tisíci. Čísla pak naznačují, že růst epidemie by mohl zpomalovat, nejvíce případů stále přibývá v Čechách, resp. na západě Čech, nejvíce nakažených je v Kolíně, Plzni-sever a Písku. Počet hospitalizovaných se stále pohybuje na hranici 8 000 a ve vážném stavu je 1 728 lidí, jak navíc uvedl Blatný, teprve nyní Česko čeká kritický týden. Blatný zároveň znovu apeloval na dodržování opatření, což je dle něj to nejdůležitější. „Mobilita dle ukazatelů, které máme, poklesla na hodnoty kolem 35 %. Je ale potřeba říct, že na jaře byly tyto hodnoty ještě nižší, takže je co zlepšovat,“ uvedl.

Podoba maturit je stále otázkou

Že maturity bude s ohledem na situaci třeba do jisté míry upravit, je všem již jasné. I proto ministerstvo školství již dříve uvedlo, že letos nebudou součástí zkoušky slohové práce a čas na vyplnění didaktického testu bude prodloužen. Minulý týden ale vyvolal velkou diskusi premiér Babiš svým prohlášením, že maturity by se měly kompletně zrušit a známky by měly být výsledkem dosavadního studijního průměru. V neděli ve svém pořadu Čau lidi pak Babiš dokonce uvedl, že maturita není potřeba. „Já jsem zaměstnával 35 000 lidí, na maturitu jsem se nikdy neptal,“ prohlásil. Proti tomu se záhy ohradila jak opozice, tak i ministr Plaga, podle nějž by zrušení maturit bylo devalvací certifikovaných zkoušek.  Babiš následně připustil, že by studenti tedy mohli mít na výběr, jestli chtějí maturitu složit tradičně, nebo chtějí známky z předchozího studia zprůměrovat. V tom, jak budou letošní maturity vypadat, tedy stále není jasno.