VIDEO: Nejhledanější muž Chrudimska byl po devíti letech dopaden v Keni

PRAHA/CHRUDIM – Historicky první hledanou osobou, kterou se české policii podařilo přivézt z Keni do České republiky, byl minulý týden muž, který se před českými úřady skrýval téměř devět let.

62letý Miroslav Brázda byl odsouzen za hospodářskou trestnou činnost ve výši přes 7 milionů korun na 5 let nepodmíněně, ale protože se před justičními orgány skrýval, vydal na něj v roce 2012 Krajský soud v Hradci Králové mimo příkazu k dodání do výkonu trestu i evropský a mezinárodní zatýkací rozkaz. Tento muž byl dokonce zařazen na seznam nejhledanějších osob v Evropě.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Kriminalisté zjistili, že hledaný má být vyhoštěn z Keni, kde žil v posledních letech jako obyčejný venkovan, dokonce se oženil a pořídil si dítě. Brázda se totiž pokusil nelegálně překročit hranici mezi Keňou a Tanzanií. „Díky dobré spolupráci s Ředitelstvím pro mezinárodní policejní spolupráci se kriminalistům podařilo zajistit jeho návrat do České republiky. Podíleli se na něm i policisté z oddělení doprovodu letadel Ředitelství služby cizinecké policie. Na letišti na uprchlíka čekali chrudimští policisté,“ uvedla policejní tisková mluvčí Markéta Janovská.

„Byl to člověk, kterého jsem se snažil vypátrat téměř devět let, jeho pátrací spis jsem měl na stole bezkonkurenčně nejdéle. Pátrání bylo náročné i proto, že jsem věděl, že se hledaný pohybuje v zahraničí,“ uvedl chrudimský kriminalista, který se zabývá pátráním po hledaných a pohřešovaných lidech. „Pro chrudimské policisty to, že mohli muže vymazat z pátrací evidence, včetně následné eskorty zadrženého z Ruzyně do věznice bylo odměnou za několikaletou poctivou práci,“ dodala mluvčí Janovská.

Video a foto: Policie ČR