KORONAVIRUS: Tahanice o nouzový stav. Podle opozice vláda nemá žádný plán, dle Babiše je jednání marné

Zdroj: WikiMedia Commons

Česko – V pátek by měla sněmovna rozhodovat o dalším prodloužení nouzového stavu, který v Česku bez přestávky platí již téměř půl roku (od 5. října). Požadavek kabinetu Andreje Babiše opět pracuje s 30 dny, ovšem podporu tento návrh zatím nemá jak napříč opozicí, tak ani v KSČM, která Babišovu vládu toleruje.

Nouzový stav opět naráží u opozice

Ani po dnešním jednání s kompletní sněmovní opozicí vláda nemá pro prodloužení nouzového stavu na dalších 30 dní jasnou podporu. Kabinet totiž navzdory požadavkům nesdělil ani přesné datum návratu dětí do škol a ani žádné plány rozvolňování. Podle opozice tedy vláda jen spoléhá na to, že dostane další měsíc k dobru, a to bez jakékoliv konkrétní představy, co se bude dít dál.

Jak ministr zdravotnictví Blatný, tak i premiér Babiš chtějí nouzový stav prodloužit o dalších 30 dní, a to např. i kvůli omezení pohybu mezi okresy, které by mělo údajně platit minimálně do Velikonoc (včetně). „Pořád věřím, že si všichni uvědomujeme, že udržet ta opatření minimálně do Velikonoc je nemírně potřebné,“ uvedl v této souvislosti Blatný. Část opozice naopak požaduje alespoň umožnění cest na chaty. Zatímco Babiš po jednání tvrdil, že dvě hodiny předkládal argumenty, odpovídal na otázky a vysvětloval, ovšem dle jeho slov „vše bylo marné, protože opozice se s vládou schází jen proto, aby si mohla udělat tiskovku,“ zástupci opozice naopak shodně uváděli, že celé jednání s Babišem bylo nekonstruktivní a v podstatě bez jakéhokoliv výsledku. Podle Petra Fialy (ODS) pak např. vláda nepředložila jediný relevantní důvod pro zákaz pohybu osob mezi okresy, postoj mezi opozičními stranami k prodloužení nouzového stravu je tedy spíše zdrženlivý. „My ještě nejsme rozhodnuti, dále budeme o situaci jednat s hejtmany,“ uvedl Ivan Bartoš (Piráti). Svá stanoviska mají opoziční strany v plánu oznámit zítra či v pátek ráno, kdy má také hlasování proběhnout.

Vakcínové nejasnosti

Další problémy vyvolává otázka očkování, jehož tempo u nás znovu zpomalilo, na vině je přitom nedostatek vakcín. Těch do Česka navíc podle zjištění novinářů dorazí významně méně, než reálně mohlo, ministerstvo zdravotnictví totiž podcenilo objem objednávek. To však stávající ministr odmítá a tvrdí, že vše je zcela v pořádku a vakcíny bude dostatek pro všechny zájemce o očkování – přesto připustil, že dodávky se průběžně mění. Důkazem určitého chaosu může být i situace týkající se vakcíny od společnosti Johnson&Johnson. Blatný totiž před týdnem oznámil, že v dubnu dorazí desítky tisíc dávek, Babiš naopak včera tvrdil, že vakcína této značky v dubnu do Česka nedorazí vůbec, následně své výroky upřesňoval, že tedy dorazí, ale bude jí méně, než bylo očekáváno…

Podle Blatného ale očkování probíhá dle plánu, v červnu by dle jeho vyjádření mělo být naočkováno 60-70 % dospělé populace a do konce srpna až 80 % kompletní populace. „Není důvod k obavám, žádné problémy tu nejsou, nyní v rychlosti očkování patříme k těm lepším zemím v rámci EU,“ uvedl také s tím, že „do konce srpna bude naočkováno 8,5 milionu lidí, pokud o to budou stát.“

Ačkoliv očkování kvůli nedostatku vakcín u nás zpomalilo, pravdou je, že s tímtéž problémem se potýká celá Evropská unie, proto se příslušné orgány rozhodly přistoupit ke zpřísnění a členské státy budou moci zakázat vývoz vakcín do zemí, které samy vývoz neumožňují, nebo jsou na tom s očkováním lépe než země EU. Očkování bude také hlavním tématem zítřejšího evropského summitu.